Jak oprawić dokumenty, by wyglądały profesjonalnie?

Ważne dokumenty muszą być chronione przed zniszczeniem. Trzeba więc zadbać o to, by czas obszedł się z nimi dobrze, a sposobem na to jest dobre ich zabezpieczenie. Niektóre dokumenty (np. dyplomy) chcemy wyeksponować bez ryzyka podarcia. Dobrym sposobem na przedłużenie trwałości jest oprawa dokumentów. Wystarczy kupić bindownicę, folię do laminacji i grzbiety do bindowania.

Na czym polega oprawa dokumentów?

Wiele dokumentów, które przechowuje się w firmach trzeba chronić przed wzrokiem osób postronnych. W związku z tym przechowuje się je w szafach pancernych lub w pomieszczeniach z drzwiami antywłamaniowymi. Dokumenty z danymi o wysokim stopniu tajności (dane osobowe, numer PESEL itd.) trzeba zamknąć, ale dyplomy i certyfikaty mogą być prezentowane. Pracownicy chcą pochwalić się swoimi osiągnięciami, a fryzjerka z dumą zaprezentuje uzyskane certyfikaty. Oprawa dokumentów pozwoli na ich wyeksponowanie, a folie do laminacji zapobiegną zniszczeniu papieru.

Wybieramy oprawę dokumentów. Na czym polega bindowanie?

Możemy zdecydować się także na oprawę dokumentów, które pokazujemy klientom. Wygląd firmowych dokumentów to bardzo ważny element wizerunku. Warto zadbać o to, by katalogi, cenniki i materiały reklamowe wyglądały estetycznie. Plik laminowanych kartek możemy połączyć za pomocą grzbietu do bindowania. Termobindowanie polega na zaciskaniu w specjalnym, metalowym kanale, arkusze papieru nie są dziurkowane ani klejone, a oprawiony dokument można postawić na półce. Tradycyjne bindowanie zaś to łączenie luźnych kartek poprzez szczepienie ich grzbietem do bindowania. W specjalnym urządzeniu w kartkach robi się dziurki, przez które przeciąga się elementy grzbietu, który można wygiąć, jeżeli chcemy dodać kartki do pliku.

Czytaj również  Jaką kredę wybrać? Białą czy kolorową?

Inne rodzaje oprawy dokumentów. Do czego są potrzebne folie do laminacji?

Jeśli zakupimy odpowiednią maszynę i folie do laminacji, możemy zdecydować się na oprawę dokumentów w postaci laminacji. Dokument wkłada się między dwie folie, a następnie rozgrzewa i zaciska w laminatorze. Dokument pokrywa się folią, dzięki czemu jest sztywniejszy, a druk nie traci trwałości i intensywności kolorów. Laminacja to świetne zabezpieczenie identyfikatorów, legitymacji i ważnych dokumentów.

Co poza oprawą dokumentów?

Pamiętajmy, że wszystkie dokumenty muszą być dobrze zabezpieczone i przechowywane. Oprawa dokumentów chroni je przed zniszczeniem, ale to my musimy zadbać, by nie zaginęły. Warto więc włożyć je do dobrze opisanych teczek i schować Sposobem na uniknięcie biurowego rozgardiaszu jest stosowanie polityki czystego biurka dla dokumentów papierowych i nośników elektronicznych. Oznacza to, że na biurku nie powinny się znajdować inne dokumenty poza tymi, nad którymi aktualnie pracuje. Chowajmy pliki do segregatorów i teczek i zamykajmy w pancernych szafkach.

Jeśli chcemy wyeksponować dokumenty, kupmy folię do laminacji i zadbajmy o odpowiednią oprawę dokumentów. Pozostałe pliki dobrze schowajmy i właściwie je przechowujmy.