Jaką kredę wybrać? Białą czy kolorową?

Kreda szkolna jest tak nierozłączna ze szkołą, że nauczyciele nie wyobrażają sobie bez niej życia. Tradycyjną tablice zastępują tablice suchościeralne, ale te kredowe nadal są w użyciu. Coraz częściej malujemy ściany w domach farbą kredową. Jaką kredę kupić? Białą czy kolorową?

Czym jest kreda szkolna?

Kreda to skała osadowa, która powstała na dnie mórz i oceanów. Jest odmianą dość czystych wapieni, nie zawierających wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Zbudowana jest głównie z mikroskopowych skorupek kokolitów i otwornic oraz bardzo drobnoziarnistego mikrytu. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła, porowata, ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Kreda naturalna występuje pod postacią wapienia, marmuru czy szpatu wapiennego nazywanego kalcytem oraz surowca o tej samej nazwie (kreda naturalna). Innym rodzajem jest kreda jeziorna, która znajduje zastosowanie w produkcji nawozów czy w farb. Kreda jeziorna to odmiana wapienia powstająca w jeziorach, bagnach i na innych terenach podmokłych. Zarówno kreda pisząca jak i kreda jeziorna zbudowane są głównie z węglanu wapnia (CaCO3), ale w kredzie piszącej występują kalcytowe lub argonitowe skorupki organiczne a w kredzie jeziornej – wytrącony nadmiar węglanu wapnia znajdującego się w wodzie. Kreda szkolna nie jest czysta kredą, a robi się ją ze sprasowanego gipsu albo węglanu wapnia z ewentualnym dodatkiem substancji wiążących.

Czytaj również  Poznaj 10 sposobów na zdobycie dodatkowych środków

Gdzie stosuje się kredę? Nie tylko kreda szkolna

Kredę dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów. Ma także zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odmiany bogate w kokolity zmieszane z gipsem to właśnie kreda szkolna służąca do pisania na tablicy. Najpopularniejsza jest kreda biała, ale ta kolorowa również często się przydaje, np. na lekcjach matematyki do oznaczania zbiorów.

Gdzie przydaje się kreda szkolna?

Wprawdzie kreda szkolna głównie stosowana jest w szkołach, ale to nie oznacza, że poza nią jej nie używamy. Kupujemy ją dzieciom, które uwielbiają pisać nią po chodnikach, tworząc kolorowe rysunki czy wzory. Kreda szkolna może być biała lub kolorowa. Kolorowa świetnie przyda się na przykład wtedy, gdy chcemy narysować figurę geometryczną, podkreślając jej podstawę. Kredy barwione są także idealne dla dzieci, które chcą stworzyć na chodniku czy tablicy kolorowe, wesołe rysunki. Wybierzmy kredę pokrywaną specjalną powłoką uniemożliwiająca brudzenie się palców, która jest znacznie wygodniejsza w szkolnym użytkowaniu.

Kreda szkolna to niezwykle przydatna pomoc w pracy nauczyciela. Kupmy kredy białe i barwione, by móc cieszyć się ich możliwościami, wykorzystując je w pracy i zabawie.