Kontrola dostępu – działanie i elementy

System kontroli dostępu może okazać się nieoceniony, jeżeli prowadzisz dużą firmę, w której często dochodzi do kradzieży lub uszkodzenia mienia. Jego wprowadzenie pomoże Ci zapanować nad szerzeniem się negatywnych zjawisk na terenie przedsiębiorstwa oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Sprawdź, na czym polega jego działanie.

System kontroli dostępu – co to takiego?

Jest to rodzaj siatki wzajemnie powiązanych ze sobą urządzeń elektronicznych, ale także mechanicznych, które monitorują oraz blokują wybranym użytkownikom dostęp do poszczególnych stref. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo na terenie całego przedsiębiorstwa i pozwalają usprawnić procesy zachodzące w jego obrębie poprzez ich całkowitą automatyzację. Zaawansowane technologicznie systemy kontroli dostępu wprowadzają zwykle właściciele dużych przedsiębiorstw, którym zależy na zbudowaniu wielopoziomowej struktury uprawnień dla swoich pracowników oraz gości. Pojawiają się one jednak także w mniejszych firmach, gdzie ich zadaniem jest zwiększenie efektywności i jakości pracy na przykład poprzez wprowadzenie modułu zarządzania rezerwacją sal konferencyjnych dla pracowników. System kontroli dostępu zazwyczaj składa się z tzw. urządzenia identyfikującego użytkowników, które może reagować np. na zapis linii papilarnych lub tablice rejestracyjne pojazdów, elementów zaporowych, a więc blokowanych elektronicznie drzwi i szlabanów oraz sprzętów zapewniających ciągłość komunikacji, a także prawidłowe funkcjonowanie sieci powiązań pomiędzy urządzeniami.

Czytaj również  Sklep internetowy? Jaką rolę w nim odgrywa logistyka?

System kontroli dostępu – funkcjonalności

Możliwości wykorzystania systemu jest bardzo wiele, lecz jego finalny kształt zależy od specyfiki wdrożonych modułów. Jakie opcje mamy do wyboru? Na przykład moduł losowej kontroli osobistej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i ograniczenie liczby kradzieży na terenie przedsiębiorstwa. Polega on na losowym tworzeniu przez system list osób, które w danym dniu podlegają dodatkowej kontroli oraz uniemożliwieniu im opuszczenia wyznaczonej strefy poprzez zablokowanie przejść w odpowiedzi na użycie karty dostępu.

Do dyspozycji mamy również moduł automatycznie sprawdzający, któremu z pracowników wygasają badania lub ważność szkoleń BHP i uniemożliwiający takim osobom wejście na teren zakładu pracy. Może on także powiadamiać z wyprzedzeniem o zbliżającym się terminie odnowienia badań.

Pracodawcy korzystają także m.in. z możliwości sygnalizacji sytuacji alarmowych, modułu zarządzania wizytami gości, a także wspomnianej już funkcji rezerwacji sal konferencyjnych i szkoleniowych.

System kontroli dostępu może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo, a także rozwiązać konflikty pomiędzy pracownikami związane m.in. z zajmowaniem przez tę samą grupę osób najbardziej atrakcyjnych sal w celu odbycia spotkań z klientami. Warto go więc wdrożyć, korzystając z indywidualnie dobranych opcji, które będą odpowiedzią na wewnętrzne potrzeby Twojej firmy.