Kto potrzebuje pisaków kreślarskich?

Pisaki kreślarskie nadają się do pisania, szkicowania oraz kreślenia. Są niezbędnym narzędziem pracy dla projektantów, geodetów, architektów czy osób zajmujących się kaligrafią i rysunkiem. W sprzedaży są pisaki kreślarskie w różnych kolorach i rodzajach. Najbardziej specjalistycznym pisakiem kreślarskim jest rapidograf, mający postać pióra. Jest on dość drogi, dlatego zwykle stosują go profesjonaliści. Osobom zajmującym się rysowaniem lub kaligrafią amatorsko wystarczą pisaki kreślarskie. Tego typu artykuły papiernicze są coraz częściej stosowane także w kosmetyce, np. do zdobienia paznokci.

Jakie są rodzaje pisaków kreślarskich?

Pisaki kreślarskie produkowane są przez kilka firm oferujących wysokiej jakości artykuły biurowe. Niektóre pisaki są napełnione tuszem pigmentowym, który wykazuje odporność na działanie wody i światła. Dzięki temu przygotowane nim projekty są trwałe i wyraziste. Poza tym takim pisakiem można pisać nie tylko na papierze, ale również na kalce kreślarskiej, co jest szczególnie ważne w pracy architektów i projektantów. Pisaki kreślarskie zawierające tusz pigmentowy mogą być używane do pisania, rysowania oraz szkicowania. W zależności od potrzeb można zakupić pisaki z końcówkami o różnych szerokościach – zwykle wynoszą one 0,2 mm, 0,4 mm, 0,6 mm i 0,8 mm.

Dużą zaletą większości dostępnych na rynku pisaków kreślarskich jest to, że można nimi rysować z szablonem i linijką. Takie możliwości dają pisaki posiadające długą końcówkę z metalową osłoną zapobiegającą jej uszkodzeniu. Przy pracy duże znaczenie ma także ergonomiczne miejsce uchwytu, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy pisak jest wygodny w użytkowaniu i dobrze leży w dłoni.

Czytaj również  Jak oprawić dokumenty, by wyglądały profesjonalnie?

W niektórych pisakach zastosowano bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest specjalne okienko, pozwalające na kontrolę poziomu tuszu. Modele te mają karbowany uchwyt, zapewniający maksymalny komfort pracy i wypełnione są trwałym, wysokopigmentowym tuszem. Do wyboru są pisaki w aż 7 szerokościach linii, przy czym najwęższa wynosi 0,1 mm, a najszersza 0,8 mm.

W sprzedaży są także specjalistyczne pisaki kreślarskie, których można używać podczas lotu samolotem. Są wyposażone w automatyczny system wyrównania ciśnienia tuszu, dzięki czemu nawet w samolocie nie może on się wylać. Podobnie jak inne pisaki wypełnione są tuszem pigmentowym, który można usunąć jedynie z kalki kreślarskiej. Co ważne, specjalistyczne pisaki kreślarskie mogą być pozostawione bez skuwki nawet przez 18 godzin.

Jak działa rapidograf?

Rapidograf jest profesjonalnym pisakiem kreślarskim mającym postać pióra. To specjalistyczne narzędzie, którym można wykonywać rysunki na papierze lub kalce technicznej. Do wyboru są końcówki o różnej grubości piór, które oznaczane są odpowiadającymi im kolorami. Rapidograf należy przed rozpoczęciem pracy napełnić specjalnym tuszem kreślarskim lub nabojem kapilarnym z tuszem. Podczas rysowania tusz spływa po powierzchni stalowej igiełki. Rapidografy pozwalają na rysowanie linii o stałej grubości. Znakomicie nadają się do wykreślania i opisywania rysunków technicznych.