Kto wybiera studia informatyczne?

Stereotypowy student informatyki to blady okularnik w lekko zakurzonym swetrze, lecz w rzeczywistości kandydaci na studia informatyczne stanowią zróżnicowaną grupę osób, które łączy marzenie o zdobyciu atrakcyjnej pracy po uzyskaniu dyplomu. Czy wiesz, kto obecnie wybiera kierunki związane z IT?

Pasjonaci i młodzi przedsiębiorcy

Pierwszą grupę osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem informatyka stanowią prawdziwi hobbyści, którzy są zawsze na bieżąco z najnowszymi technologiami, a w przerwach pomiędzy wykładami testują programy niedostępne dla niewtajemniczonych. Pasjonaci znają wszystkie tajniki kodu i nie sposób ich czymkolwiek zagiąć, a jeśli nawet doświadczą chwili zwątpienia, na drugi dzień wracają z gotowymi rozwiązaniami informatycznych dylematów. Po zakończeniu studiów najczęściej znajdują zatrudnienie w renomowanych firmach z obszaru IT, które chętnie rozwijają ich potencjał lub zakładają własne startupy i wypuszczają na rynek innowacyjne aplikacje.

Na drugim biegunie znajdują się młodzi przedsiębiorcy, którzy jeszcze podczas studiów dorabiają sobie zakładaniem stron internetowych lub tworzeniem prostych aplikacji promujących firmy w portalach społecznościowych. Dla studentów z tej grupy nauka jest punktem wyjścia do rozwijania własnej firmy, a wykładowców i kolegów z roku traktują jako cenne kontakty, które mogą im pomóc w tworzeniu biznesowych projektów. Przedsiębiorczy żacy siedzą po uszy w najnowszych zdobyczach informatyki, ponieważ widzą w nich szanse na zrealizowanie swoich ambicji związanych z utworzeniem agencji interaktywnej lub firmy działającej w obszarze IT. Podczas studiów starają się więc uzyskać jak najwięcej praktycznych informacji oraz zebrać inspiracje, które przekują we własne pomysły po otrzymaniu dyplomu.

Czytaj również  Studia informatyczne wciąż kluczem do sukcesu

Ambitni, ale niezdecydowani

Trzecią grupę kandydatów stanowią natomiast osoby, które nie mają jeszcze konkretnego planu rozwoju kariery. Lubią jednak matematykę, a informatykę postrzegają jako kierunek, który da im szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy zarówno w przedsiębiorstwach, jak i administracji. Tego typu żacy wybrali studia z zakresu informatyki, ponieważ chętnie spędzają czas przed komputerem i są świadomi błyskawicznego rozwoju nowych technologii. Choć nie są jeszcze pewni, czym będą zajmować się w przyszłości, wierzą w to, że w trakcie studiowania odnajdą niszę, która zapewni im stabilną i dochodową pracę.

Jak widzisz, stereotypowy wizerunek studenta informatyki już dawno stracił na aktualności. Teraz gmachy uczelni oferujących studia na kierunku IT roją się od pasjonatów i młodych przedsiębiorców oraz żaków, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych typów studentów informatyki, o czym szybko się przekonasz, jeśli także wybierzesz ten kierunek.