Pięć faktów o transporcie międzynarodowym

Transport dóbr i ludzi od zawsze był jedną z podstawowych potrzeb człowieka. W dzisiejszych czasach transport potrafi być tak szybki, że wyhodowane w Hiszpanii pomidory, mogą wylądować następnego dnia na talerzach w polskim domu. Sprawdźmy, jakie ciekawostki skrywa pojęcie transportu międzynarodowego.

Od antyku, po czasy współczesne

Pierwszym rodzajem transportu, który wykorzystywał człowiek, były bez wątpienia zwierzęta. Konie, wielbłądy, psy, a nawet słonie były wykorzystywane przez tysiące lat. Kupcy z najróżniejszych krajów potrafili spędzić całe miesiące w podróży między jednym, a drugim krajem, byle tylko sprzedać swoje unikalne przyprawy, czy wyroby. Z biegiem czasu powstały pierwsze statki morskie, które nie tylko przyspieszyły podróże, na przykład między krajami Morza Śródziemnego, ale również zwiększyły ilość towarów, które można przewieźć.

Który rodzaj transportu jest najbezpieczniejszy?

W dzisiejszym transporcie międzynarodowym używa się mnóstwa środków. Najbardziej popularne są nadal statki morskie. Potrafią przewieźć ogromne ilości towarów, jednak trwa to bardzo długo w porównaniu do innych sposobów przewożenia towarów i ludzi. Warto jednak zadać sobie pytanie który ze środków transportu międzynarodowego jest najbezpieczniejszym. Statystyki wypadków bez wątpienia będą przemawiać za transportem lotniczym, jednak nie jest on aż tak długo praktykowany, jak jego lądowe i morskie odpowiedniki. Dodatkowo, wymaga ogromnych nakładów pieniężnych na odpowiednią logistykę. Jednakże, w transporcie lotniczym występuje zdecydowanie mniej wypadków, niż w transporcie morskim i drogowym.

Czytaj również  Jak skutecznie obliczać czas pracy? Oto nasze porady!

Wpływ na środowisko

Najmniej szkodliwym dla środowiska jest transport morski. Średniej wielkości ładunek może być przewieziony na jednym statku, jednocześnie produkując pięciokrotnie mniej spalin, niż podczas transportu drogowego, gdzie towar o tych samych gabarytach, musiałby być przetransportowany przez przynajmniej dwadzieścia samochodów ciężarowych. Drugim najmniej szkodliwym środkiem transportu międzynarodowego jest kolej, która również może się pochwalić niską emisją spalin.

Wpływ Unii Europejskiej na transport międzynarodowy

W celu zmniejszenia wpływu na środowisko, Unia Europejska stara się skomponować takie przepisy, które doprowadzą do wycofania z obiegu, a przynajmniej ograniczenia użytkowania środków transportu wykazujących dużą emisję spalin. Mogą to być, na przykład, stare samochody ciężarowe.

Transport międzynarodowy, a zakupy internetowe

W dobie Internetu transport odgrywa kluczową rolę. Większość z nas nie przywiązuje większej wagi do tego, ile zachodu wiąże się z dostarczeniem zamówionego przez nas towaru. Firmy zajmujące się transportem międzynarodowym muszą uwzględnić mnóstwo czynników podczas organizacji przesyłki, między innymi: pakowanie towarów, załadunek, obsługa magazynu oraz utrzymanie wykwalifikowanej kadry, na przykład, kierowców. Bez spełnienia tych przesłanek, towar nigdy nie dojdzie na czas, a przeciętny klient będzie sfrustrowany.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rhenus Logistics.