Ubezpieczenie na życie dla mnie i dla rodziny – czym się charakteryzuje?

Wśród dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych jest także ubezpieczenie na życie, które zazwyczaj opłaca się, by zabezpieczyć finansowo rodzinę w przypadku naszej niespodziewanej śmierci. Która z polis oferuje takie możliwości? Jak wybrać najlepszą?

Czym się różnią ubezpieczenia na życie?

Wielu ubezpieczyli ma w ofercie ubezpieczenie na życie, ale warto sprawdzić, co rozumie pod tym pojęciem. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, musimy wiedzieć, czym dla towarzystwa jest rodzina – w definicji tej mieszczą się rodzice (małżonkowie i partnerzy),dzieci, dziadkowie i teściowie, a także rodziny bezdzietne (małżonkowie i niespokrewnieni partnerzy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe). Ubezpieczenie rodzinne poza standardową ochroną, może również zawierać elementy oszczędzania i inwestycji. Klient, który zdecyduje się na wariant mieszany tej polisy, będzie mógł część wpłacanej składki przeznaczać na gromadzenie kapitału (dla współubezpieczonych dzieci) lub inwestować w fundusze ubezpieczeniowe. W przypadku wyboru wersji ochronnej, można dobrać sporo umów dodatkowych, np. śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku czy wypadku komunikacyjnego, trwały uszczerbek na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku, osierocenie dziecka, poważne zachorowanie (np. nowotwór, udar), pobyt w szpitalu, operacja medyczna oraz niezdolność do pracy gwarantująca przejęcie opłacania składek.

Czytaj również  Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej firm

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Zdaniem specjalistów zakup wspólnej polisy rodzinnej jest bardziej opłacalny niż ubezpieczenie na życie dla każdego z osobna. Warto wybrać taki zakres ochrony, który np. w razie wypadku zapewni realne wsparcie finansowe. W podstawowej wersji ubezpieczenie na życie zapewnia bowiem wypłatę świadczenia tylko w przypadku śmierci członków rodziny. Warto opłacać taką polisę, gdyż składka nie jest wysoka, a może kosztować od 50 do nawet 350 zł, a wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony oferuje.

Jak kupić ubezpieczenie na życie?

Najprostszym i najszybszym sposobem zakupu ubezpieczenia na życie dla rodziny jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń, w której krótko opisane są oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i będziemy mogli porównać je ze sobą zarówno pod kątem ceny polisy, jak i jej zakresu. Jeśli zainteresuje nas jedna z ofert, spotkajmy się z agentem ubezpieczeniowym i zapytajmy o kilka najważniejszych kwestii. Pierwszą z nich jest wiek ubezpieczonego – zazwyczaj osoba zawarta w polisie nie może mieć więcej niż 65 lat. Kolejną ze spraw jest suma ubezpieczenia, która może się zmieniać w zależności od wieku ubezpieczonych lub stopnia pokrewieństwa (np. najniższe świadczenie wypłacane jest w przypadku śmierci teścia),a także tego, kto jest ubezpieczającym. Zwróćmy uwagę także wyłączenia odpowiedzialności, a jednym ze standardowych wyłączeń jest np. śmierć ubezpieczonego lub współubezpieczonego z przyczyny, której nie dało się przewidzieć. Zatem samobójstwo, samookaleczenie, udział w zamieszkach i działaniach wojennych nie kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. Agent poinformuje nas także o tym, czy można określić procentowy udział uposażonych w świadczeniu.

Czytaj również  Nowoczesny system HRM dla placówek edukacyjnych

Ubezpieczenie na życie to produkt długoterminowy, więc może nam się zdawać, że szkoda na niego pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że jest to najlepszy sposób zabezpieczenia rodziny na wypadek naszej śmierci czy poważnego zachorowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *