O meblach przeznaczonych do sal konferencyjnych mówi się, że są dla wszystkich czyli dla nikogo. Muszą być bezosobowe i dobrze jeśli są przy tym reprezentacyjne. Ale to nie wszystko. Dobre meble konferencyjne muszą mieć jeszcze coś więcej.
Funkcjonalność na pierwszym miejscu
Meble w salach konferencyjnych muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Niezależnie od tego czy jest to sala w centrum szkoleniowym, hotelu czy wewnętrzna w siedzibie firmy, odbywają się w niej spotkania różnego rodzaju i dla różnej liczby osób. Mogą to być narady biznesowe dla maksymalnie 10 osób lub wielkie konferencje dla kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osób. Meble więc muszą podołać tej różnorodności – być wytrzymałe, modułowe, dobrze jeśli przy tym składane.
Na rynku meblarskim znaleźć można mocne i stabilne stoły, które można dzielić na mniejsze i większe zestawy, a gdy nie sa potrzebne w dużej licznie, można je złożyć niemalże na płasko, tak by zajmowały bardzo mało miejsca i mogły być schowane. Składane krzesła to żadna nowość, ale niekoniecznie nadają się na konferencje. Natomiast dobrze, jeśli są tak zaprojektowane, aby można je było kłaść jedno na drugie.
Dobrze, jeśli tego rodzaju sala wyposażona jest w meble konferencyjne do zadań specjalnych. Mowa tu o mobilnych stolikach z półką na laptop i projektor multimedialny, stołach z szafkami na dole, które mogą pełnić funkcję cateringowych lub fotelach wyposażonych w niewielkie stoliki, które mogą być potrzebne na dużych spotkaniach, które jednak wymagają miejsca do notowania.
Wygląd i ergonomia
Wbrew pozorom bardzo trudno połączyć nowoczesny design czy reprezentacyjność mebli z ich wygodą, bezpieczeństwem i ergonomią. Mamy stylowe, nowoczesne, wyściełane krzesłą, które jednak już po godzinie stają się torturą. Natomiast idealnie sprofilowane fotele, w których można pracować godzinami, nie nadają się do tak reprezentacyjnych sal, jakimi są pokoje konferencyjne.
Dużo lepiej zainwestować w szykowne i robiące wrażenie wykończenia czy sprzęt Sali, ale w sprawie krzeseł czy foteli postawić jednak na wygodę. Trudno bowiem skupić się na wykładzie czy naradzie, gdy kręgosłup boli, a pod siedzeniem coś skrzypi. Wygodne krzesła konferencyjne mają dość szerokie siedzenie, które jest oparciem dla większej części ud, oparcie do wysokości barków i solidną podstawę. Nowoczesności zaś można dodać decydując się np. na efektowną ekoskórę czy chromowane wykończenia.
Warto dobrze przemyśleć zakup mebli konferencyjnych i starać się łączyć estetyczny, nowoczesny wygląd z wygodą i komfortem dla ich użytkowników, bowiem w takim miejscu, przy takich stołach, na takich fotelach mogą zapadać naprawdę ważne decyzje.