Ergonomia w pracy- podkładka pod mysz

W każdej pracy spotykamy się z takim pojęciem jak ergonomia czyli  nauce o pracy. Jest to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. W pracy biurowej zasady szczególnie tyczą się zachowaniem pracownia podczas pracy przed komputerem. Jedną z rzeczy które warto wiedzieć jest wybór odpowiedniej podkładki pod mysz. Odpowiednia higiena pracy uchroni pracownika przed ewentualnymi konsekwencjami spędzania godzin przed ekranem komputera. Nieodpowiednie wykonywana praca przy komputerze może prowadzić do utraty zdrowia.

Uważaj na ergonomię w pracy!

Często pracowników biur z powodu nieodpowiedniej ekonomii pracy dopada RSI (ang. repetetive strain injury), są to urazy spowodowane długotrwałym powtarzaniem danej czynności, które powodują nadwyrężenie mięśni, ścięgien oraz urazy stawów. Pracownicy biurowi są na nie szczególnie narażeniu z powodu siedzącego trybu życia przed komputerem. Są narażeni na urazy kręgosłupa, wady wzroku czy zaburzenia psychiczne. Monotonna praca zmusza, więc pracowników biura do dostosowania sprzętu do ergonomii pracy. Stosuje się monitory z niebieskim światłem, które mniej szkodzą oczom, wygodne, chroniące kręgosłup krzesła biurowe. Powstały także podkładki pod mysz, które zapewniają odpowiednią higienę pracy.

Jaką podkładkę pod mysz wybrać?

Przy wielogodzinnej pracy przy komputerze może ujawnić się tzw. „piętno gracza”- jest to otarcie na nadgarstku spowodowane ocieraniem się skóry o powierzchnię. Mając podkładkę o szorstkim, twardym materiale bardzo łatwo o wyrobienie sobie takiego otarcia. Dla ergonomicznej pracy poleca się zakup nakładki żelowej do komputera. Taka podkłada niesie za sobą wiele zalet, między innymi odciąża kanały, co zmniejsza ucisk nerwu pośrodkowego. Zmniejsza się więc wystąpienie ryzyka wystąpienia CTS (zespołu cieśni nadgarstka).

Czytaj również  Znowu narzekasz na ból pleców? Sprawdź, co może być przyczyną Twojego dyskomfortu

Drugą zaletą jest to, że takie podkładki pod mysz są dużo wygodniejsze od tych zwykłych. Podkładka żelowa pozwala pozbyć się piętna gracza, które nie wygląda dobrze. Takie podkładki może i kosztują trochę więcej, ale korzyści jakie ze sobą niosą są warte ich ceny. Jednak niektórzy wolą zwykłe podkładki, gdyż łatwiej poruszać na nich myszą. Dla tych jest alternatywa na podkładkę pod mysz. Można zakupić samą nakładkę pod nadgarstek, dzięki temu mobilność ruchu myszki będzie taka sama jak an zwykłej nakładce.

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie podkładki pod mysz żelowe na rynku są dobrej jakości. Niektóre są zbyt miękkie, a przez to niefunkcjonalne w obsłudze, a drugie szybko się zużywają.

Ergonomiczna podkładka pod mysz ma specjalnie dopasowany do dłoni kształt, który zapewnia komfort przy użytkowaniu komputera. Ma inny niż zwyczajna podkładka kształt. Na dole jest miękkie wybrzuszenie na nadgarstek wypełnione żelem, a na górze znajduje się przestrzeń dla poruszania myszką. Ceny takich podkładek wahają się w zależności od firmy. Może to być od 15 zł do 50 zł, więc nie jest to zbyt duży wydatek. Wiele pracowników i graczy kupuje te podkładki, gdyż świadomość ergonomicznej pracy wzrasta. Wiele uważa, że są one wygodniejsze od zwykłych podkładek pod mysz. Te z lepszej firmy dają takie same możliwości mobilne jak zwykłe podkładki.

Czytaj również  Oprogramowanie POS nieodzowne w każdej restauracji