Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej firm

Posted on 24 marca, 2023 by in Biznes

Faktoring to stale zyskujący na popularności sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw. Polega on na sprzedaży wierzytelności, czyli przyszłych płatności za dostarczone produkty bądź usługi, firmie faktorowej, która w zamian za to wypłaca przedsiębiorstwu gotówkę z góry. Dzięki temu właściciel firmy może bardzo szybko dostać środki na bieżące potrzeby, na przykład na wynagrodzenia pracowników bądź kupnu surowców, bez wymogu czekania na zapłatę od swych klientów. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://faktoria.pl/porada/faktoring 0/1.

Zalety faktoringu

Okazuje się, że faktoring ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest poprawa płynności finansowej. Trzeba wiedzieć o tym, że faktoring pozwala firmie na szybkie pozyskanie środków pieniężnych. Pomaga to w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, co jest kwestią priorytetową. Trzeba też wspomnieć o zmniejszonym ryzyku. Sprzedaż wierzytelności jest bardzo ceniony. Zmniejsza ryzyko niewypłacalności klientów, ponieważ to faktor podejmuje ryzyko ich niewypłacalności. Kolejną zaletą faktoringu jest oszczędność czasu. Pozwala on na szybkie pozyskanie środków, bez konieczności czekania na zapłatę od klientów. Nie można również zapomnieć o uproszczeniu księgowości, co jest niewątpliwą zaletą faktoringu.

Faktoring

Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo zyskuje szybki i wygodny dostęp do środków finansowych. Pozwala to na redukowanie obecnych zobowiązań, a ponadto na inwestowanie w rozwój. Co więcej, faktoring pozwala też uniknąć kłopotów związanych z opóźnionymi płatnościami od kontrahentów, co w wielu przypadkach skutkuje trudnościami finansowymi dla przedsiębiorstwa. Warto też wspomnieć o redukcji kosztów związanych z windykacją należności oraz minimalizacja ryzyka związanego z niespłacalnością wierzytelności, co jest bardzo ważne dla wielu osób. Dlatego faktoring zyskuje na popularności na całym świecie, także w Polsce. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to opcja zalecana dla każdego przedsiębiorstwa. Okazuje się, że w pewnych przypadkach faktoring może być droższy niż tradycyjne formy finansowania, a także wiązać się z pewnymi ograniczeniami i kosztami dodatkowymi. Eksperci zalecają najpierw dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową.

Czytaj również  Nowoczesny system HRM dla placówek edukacyjnych

Rodzaje faktoringu

Obecnie można wyróżnić parę rodzajów faktoringu, w tym faktoring krajowy, odwrócony, bez regresu oraz międzynarodowy. Warto zaznaczyć, że w zależności od potrzeb oraz charakteru działalności przedsiębiorstwa, można wybrać właściwy typ faktoringu. Faktoring może być bardzo dobrą opcją dla firm, które wyróżniają się dużymi obrotami. Do tego dolicza się branże, w których opóźnienia w płatnościach są powszechne, np. w branży budowlanej czy transportowej. W tego typu przypadkach faktoring może być ciekawą alternatywą dla kredytów bankowych czy leasingu, których uzyskanie może być trudniejsze lub czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *