Faktoring pełny i niepełny? Czym się różnią?

W świecie biznesu niestety czasami spotyka się nieuczciwych przedsiębiorców, którzy ociągają się z uregulowaniem płatności wobec nas, co może spowodować duże kłopoty związane z trudną sytuacją finansową. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na faktoring, czyli finansowanie faktur, którego istnieją dwa rodzaje – faktoring pełny i niepełny. Czym się różnią?

Faktoring pełny (bez regresu) i niepełny (z regresem) – czym się różnią?

Faktoring pełny polega na tym, iż faktor (czyli instytucja, które opłaciła fakturę) wraz z cesją wierzytelności przejmuje cały dług, co oznacza, iż liczy się z ryzykiem, iż dłużnik jest niewypłacalny i nie zwróci pieniędzy. Jako przedsiębiorca możemy czuć się spokojnie, gdyż dług już nas nie będzie interesował – nawet wtedy, gdy dłużnik go nie spłaci. Faktoring z regresem (czyli niepełny) to przekazanie wierzytelności, ale z zastrzeżeniem, że faktor nie przyjmuje na siebie ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, czyli jeśli ten nie zapłaci, będziemy musieli zwrócić faktorowi wyłożone przez niego pieniądze.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/czym-rozni-sie-faktoring-pelny-od-niepe%C5%82nego

Jak działa faktoring pełny? Sposoby zabezpieczenia faktora

W przypadku faktoringu pełnego nie będzie nas interesowało, czy dłużnik zwróci należność. Jak to jest możliwe? Faktor ubezpiecza się bowiem na taką ewentualność, a gdy do niej dojdzie, we własnym zakresie odzyska dług we współpracy z ubezpieczycielem należności. W jakiej sytuacji warto zdecydować się na taki rodzaj faktoringu? Na pewno wtedy, gdy czynnie prowadzimy firmę i planujemy kolejne inwestycje, więc zależy nam na płynności finansowej bez podejmowania dodatkowego ryzyka. Jest to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy chcemy zapewnić firmie bezpieczeństwo finansowe, a bardzo długi termin płatności (nawet 120 dni) to dla nas za długo, gdyż nie mamy wystarczających rezerw finansowych. Dzięki skorzystaniu z faktoringu pełnego otrzymujemy pewność, że będziemy mieć płynność finansową, gdyż szybko otrzymamy pieniądze za pracę. Należy wspomnieć, że faktoring pełny jest możliwy także w oparciu o polisę, którą zawarliśmy z ubezpieczycielem.

Czytaj również  Nowoczesna biblioteka szkolna

Na czym polega przeciwieństwo faktoringu pełnego? Czym jest faktoring niepełny?

Faktoring z regresem, czyli ten niepełny, polega na tym, że jesteśmy odpowiedzialni za dług wobec nas do czasu, gdy dłużnik go nie ureguluje. Oznacza to, ze faktor wypłaca nam zaliczkę, ale gdy należność od kontrahenta nie wpłynie na jego konto w określonym wcześniej terminie płatności, będziemy musieli zwrócić otrzymaną zaliczkę, czyli to my ponosimy ryzyko opóźnień w płatności lub niewypłacalności swojego kontrahenta. W przypadku takiego faktoringu ponosimy mniejsze opłaty za obsługę całej operacji, ale będziemy musieli oddać pieniądze z finansowanej faktury.

Faktoring pełny jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, ale trzeba mieć świadomość, że poniesiemy koszty tego przedsięwzięcia i nie otrzymamy całej opłaty za usługę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *