Jak dbać o swój telefon komórkowy

Telefon komórkowy to urządzenie, które nosi się ze sobą wszędzie. Gdy miną pierwsze dni od zakupu, kiedy to dba się o niego szczególnie mocno, następuje okres, przyzwyczajenia. Traktuje się go jako przedłużenie własnego „ja” i przestaje się o niego dbać tak jak wcześniej. Zapomina się, że te małe urządzenie jest bardzo kruche i może zostać uszkodzone w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia smartphone’a

Smartphone to urządzenie małe i niezwykle poręczne. Bardzo często noszony jest luźno w kieszeni, zwłaszcza przez mężczyzn. Potencjalnie bezpieczna kieszeń jest jednym z najgorszych z możliwych miejsc przechowywania telefonu. Wewnątrz znajdują się drobne elementy jak ziarenka piasku, kamyki, niekiedy monety czy klucze. Elementy te mogą porysować telefon a nawet go uszkodzić. Znane są przecież przypadki, gdy pierwsze telefony Sony Xperia Z „same” pękały w kieszeni.

Mężczyźni, którzy szczególnie upodobali sobie tylne kieszenie muszą mieć się na baczności. Siadając n telefonie można go wygiąć lub połamać.

 

Jednym z przyczyn uszkodzenie telefonu jest kładzenie go byle gdzie. Pozostawienie urządzenia na krawędzi blatu to przepis na jego szybkie uszkodzenie w wyniku upadku. Również trzymanie telefonu w kuchni lub w łazience może przyczynić się do jego zalania. Pomieszczenia te mają podwyższoną wilgotność (podobnie jak basen) a współczesna elektronika jest na to szczególnie wrażliwa.

Czytaj również  Kontrola wydruków – jak wdrożyć ją w swojej firmie?

Latem trzeba uważać na słońce. Nie tylko bateria może ulec przegrzaniu na słońcu. Wyświetlacze wykonane w technologii OLED i Amoled mogą ulec uszkodzeniu poprzez wylanie nawet w ciągu kilku minut po wystawienia na promienie słoneczne.

 

Jak się zabezpieczyć przed uszkodzeniem telefonu

Dotykowe telefony są duże. Często mają 5 cali i więcej. Szkło hartowane na telefon dostatecznie zabezpieczy ekran przed porysowanie, a nawet przed pęknięciem z większości upadków.

Szkło na telefon to cienka tafla szkła (0.3 mm), którą przykleja się bezpośrednio na ekran. Bez obaw, można je w łatwy sposób zdjąć podważając paznokciem.

Szkło zbira większość siły uderzeniowej chroniąc tym samym szkło wyświetlacza przed pęknięciem. W dodatku nie odkleja się jak zwykłą folia na telefon, dzięki czemu może służyć bardzo długo. Dobrze zadbany telefon może mieć naklejone jedno szkło przez całe swoje życie. Gdy jednak pęknie, wystarczy je oderwać i przykleić nowe.

Telefon z całym wyświetlaczem, pozbawionym najmniejszych rys to także możliwość odsprzedania go drożej.

 

Decydując się na etui, lepiej unikać plastikowych wariantów. Nie chronią one telefonu, a w dodatku mogą narazić go na dodatkowe rysy. Zdecydowanie najlepsze modele wykonane są z sylikonu lub skóry. A najlepiej, jeżeli będzie to połączenie obu. Etui klasy premium podszyte są od wewnątrz miękką skórą lub materiałem, a z zewnątrz pokryte są dobrej jakości sylikonem. Im grubsze, tym lepiej, chociaż nie jest konieczne kupowanie wersji „super ultra strong”.

Czytaj również  Elektroniczne archiwum dokumentów w biurze rachunkowym – konieczność czy wymysł?

Połączenie szkła plus etui da gwarancję, ze telefon posłuży bardzo dużo, i nie będzie narażony na nieestetyczne ryski.