Jak wybrać telefon komórkowy w sklepie

Klientów można podzielić na dwa rodzaje. Tych, co dokładnie przeczytają wszystkie recenzje i porównania zanim udadzą się do sklepu i tych, którzy swój zakup opierają na oględzinach i pomocy sprzedawca w sklepie. 

Telefony na ekspozycji

Bardzo rzadko ustawienie smartfonów na ekspozycji jest przypadkiem losowym. Najczęściej smartfony dotykowe są osobno wystawione od klawiszowych, a te z kolei mogą byś podzielone na normalne i dla seniorów.

Smartfony dotykowe są ułożone według producentów, a następnie cenowo. Na każdym smartfonie powinien być wgrany retail mode, czyli oprogramowanie demo, uniemożliwiające klientom postronnym wejść do ustawień telefonu. Nie można winić sprzedawców, bardzo często telefony są blokowane przez klientów, którzy zakładają hasła. W efekcie taki smartfon trzeba resetować lub wysyłać na serwis. Aplikacja demo wyświetlą tez reklamy zachęcające do zakupu.

Jak oglądać telefon na ekspozycji

Smartfony najczęściej są polokowane przed dostępem do stawień. Poproś sprzedawcę, aby je odblokował, nie powinien robić problemów.

Płynność przesuwania menu jest najbardziej zoptymalizowanym elementem każdego telefonu, ponieważ producenci zdają sobie sprawę z tego, ze pierwsze co robi klient sprawdza płynność menu i animacji. Dlatego nie powinno się tym sugerować.

Zwróć uwagę, czy ustawienia telefonu są całkowicie spolszczone. Nie kupuj telefonu, który ma menu pół polskie, pół angielskie. Wymóg lokalizacji nie dotyczy zainstalowanych aplikacji.

Czytaj również  Gaming dla początkujących: poradnik dla osób chcących rozpocząć przygodę z grami komputerowymi

Włącz aparat i sprawdź czy ma autofocus. Dotyczy to tańszych modeli. Zrób kilka zdjęć, w tym pod światło i w ruchu. Zwróć uwagę, jak długo zajmuje zapisanie zdjęcia, powinno dziać się to natychmiastowo.

Wejdź w ustawienia telefonu i zobacz ile ma wolnej pamięci wewnętrznej. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, poproś o pomoc pracownika. System zajmuje ok. 4 GB pamięci, oznacza to, że telefon o pojemności 8GB powinien mieć ok. 4 wolnej pamięci. Są jednak telefony, które wykorzystują znacznie więcej przestrzeni.

Ściśnij telefon na wyświetlaczu. Kolorowe plamy w przypadku IPS to całkiem normalne zjawisko, pod warunkiem że powstają przy mocniejszym naciśnięciu.

Kim są sprzedawca i promotor

W sklepie można skorzystać z pomocy sprzedawcy i promotora. Czym różnią się te osoby? Sprzedawca jest pracownikiem zatrudnionym przez sklep i powinie cechować się wiedzą ogólną na temat sprzedawanych produktów.

Promotorem jest osoba zatrudniona przez agencję reklamową, która za zadanie ma sprzedać sprzęt konkretnej marki.  Osoby te mogą sprzedawać tylko swoje produkty, często zniechęcając do konkurencji.  Jeżeli klient kupi polecany przez promotora telefon dostanie on dodatkową premię do wypłaty

Promotor powinien mieć większą wiedzę niż sprzedawca ze względu na częste szkolenia z konkretnych produktów, czego pracodawca sprzedawcy często bagatelizuje.

Several smartphones and tablets with the anti-theft devices in t

Czego unikać w sklepie?

Sprzedawcę możesz poprosić o pomoc jeżeli w ogóle nie orientujesz się w telefonach. Zwróć jednak uwagę na jego zachowanie. Jeżeli skupia się na sprzedaży jednego konkretnego modelu, przypuszczalnie jest to tzw. „półkol” czyli telefon, który jest już długo i nikt nie chce go kupić. Zwłaszcza, jeżeli jest to telefon z ekspozycji.

Czytaj również  Jak działa konwektor?

Promotor z założenia ma większą wiedze z zakresu produktów marki, którą sprzedaje. Jeżeli wiesz jakiej firmy planujesz telefon, ale nie wiesz który model, poproś go o pomoc.

Zauważ, w jaki sposób wysławia się sprzedawca. Jeżeli używa para języka „yyy”, „eee” i się miesza, przypuszczalnie jest nowy i jeszcze nic nie wie o sprzęcie.

Telefon z ekspozycji kupuj tylko w dwóch przypadkach:

  1. Jest to telefon na klawisze, wyłączony i po obniżce
  2. Znasz się na telefonach i chcesz kupić trudnodostępny model, który jest na ekspozycji, po obniżce

Ogólnie nie warto kupować telefonów z ekspozycji, ponieważ są one włączone kilkanaście godzin na dobę, nawet przez kilka miesięcy, jeżeli model jest już jakiś czas na rynku. Codziennie jest sprawdzany  przez kilkadziesiąt osób. Na ekspozycji trafiają się tez modele ze zwrotów, a często nawet po serwisowe.

Może się okazać, że telefon kupiony z ekspozycji będzie działa tylko jakiś czas, ponieważ  mocno wyeksploatowana bateria spuchnie, lub wyświetlacz przestanie działać przez nieustanną prace.