Jak wysłać przesyłkę kurierem?

Przesyłki kurierskie to ogromna wygoda transportu towarów. Dzięki istniejącym obecnie rozwiązaniom można z łatwością nadać i odebrać przesyłkę, unikając tym samym konieczności poświęcania czasu i środków finansowych na samodzielny transport towarów. Warto wiedzieć, jak przygotować paczkę do wysłania, aby szybko i skutecznie mogła ona dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Logistyka w skali mikro

Każdy, kto planuje samodzielnie nadać przesyłkę kurierską, będzie mógł poczuć się jak w mikromagazynie, który zleca nadawanie paczek. Choć skala domowej wysyłki jest znacznie mniejsza, przygotowanie zlecenia i towaru wygląda bardzo podobnie. Pierwszym krokiem powinno być zawsze odpowiednie opakowanie nadawanego towaru. Podstawa to wybór właściwego opakowania transportowego dopasowanego do rodzaju pakowanego przedmiotu. Może to być karton bądź opakowanie foliowe. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu wnętrza opakowania, zwłaszcza, jeśli wysyłany towar jest delikatny i może łatwo ulec uszkodzeniu, bądź jest znacznie mniejszych rozmiarów niż opakowanie. W tym celu można użyć specjalnych wypełnień, bądź wykorzystać tekturę czy papier. Towary delikatne, takie jak szkło, warto też dodatkowo oznaczyć odpowiednimi naklejkami, informującymi kuriera o wrażliwej zawartości paczki.
Kolejnym krokiem po zapakowaniu towaru jest weryfikacja danych logistycznych, takich jak waga i wymiary. Od tych parametrów zależy bowiem cena wysyłki, ale również możliwość przyjęcia zlecenia przez firmę kurierską. Przewoźnicy mają bowiem ograniczenia w transporcie towarów przekraczających określoną wagę czy wymiary. Nie oznacza to, że nie nadamy zbyt dużej przesyłki – można skorzystać wtedy ze specjalistycznych rozwiązań kurierskich, takich jak przesyłki paletowe. Będzie to wiązać się z odpowiednio wyższą ceną.

Czytaj również  Przydatne akcesoria biurowe

Jak nadać paczkę?

Następnym etapem po przygotowaniu, zmierzeniu i zważeniu paczki jest złożenie zlecenia w firmie kurierskiej. Można zrobić to na różne sposoby. Najbardziej popularnym jest wygenerowanie zlecenia online na stronie wybranej firmy kurierskiej. Warto też wziąć pod uwagę strony prowadzone przez pośredników, na których można sprawdzić cenę wysyłki paczki oferowaną przez różnych przewoźników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli korzystamy z wysyłek kurierskich okazjonalnie i nie mamy podpisanej umowy oraz ustalonych warunków cenowych z jednym, wybranym kurierem.
Zlecenie można złożyć również przez telefon, kontaktując się z biurem obsługi klienta wybranego przewoźnika.
Niezależnie od wybranej formy złożenia zlecenia, zamawiając transport, należy wskazać miejsce odbioru paczki oraz miejsce doręczenia oraz podać parametry opakowania.
Warto podkreślić, że możliwe jest zamówienie przyjazdu kuriera pod wskazany adres i odbiór paczki na przykład z domu, dzięki czemu unikniemy konieczności samodzielnego jej transportu. Jeśli preferujemy samodzielne dostarczenie paczki do punktu obsługi, jest to również możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *