Jaki wąż grzewczy wybrać? Sprawdź!

Specjalne przewody i węże podgrzewane znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach i przydają się do wykonywania wielu czynności. Głównym zadaniem takich elementów jest roztapianie, podgrzewanie oraz utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury substancji, które przepływają przez wąż. Mogą to być różnego rodzaju oleje, woski, smary, żywice, granulaty, farby, substancje spożywcze czy też kleje termotopliwe wykorzystywane w technologii hot melt.

Węże grzewcze są elementami, które można podzielić na podgrzewane z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz na podgrzewane przy zastosowaniu specjalnego czynnika grzewczego, jakim może być olej lub para. Akcesoria takie są zwykle produkowane na bazie węży stalowych, teflonowych czy też wykonanych z gumy.

Elektryczne węże podgrzewane

Wąż grzewczy wykorzystujący energię elektryczną jest elementem wykorzystywanym do roztapiania, podgrzewania i utrzymywania wysokiej temperatury wspomnianych wyżej substancji. Szczególnie popularnym zastosowaniem takiego produktu jest podgrzewanie i dozowanie klejów termotopliwych. Poleca się je szczególnie do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem (jeśli są wykonane w standardzie EX, który jest zgodny z unijną dyrektywą ATEX). Warto też zwrócić uwagę na podwójne węże podgrzewane wykorzystywane do produkcji pianki poliuretanowej oraz węże wykorzystywane w systemach analizy spalin. Sprawdź: https://www.buehnen.pl/one4all/weze

Węże wykorzystujące czynnik grzewczy

Drugim ciekawym rodzajem produktu jest wąż grzewczy ogrzewany specjalnym czynnikiem, takim jak para wodna, olej czy też gorąca woda. Element taki może być wykorzystywany do podgrzewania, roztapiania i utrzymywania wysokiej temperatury takich samych substancji, jak te wspomniane w przypadku węży podgrzewanych elektrycznie. Wąż grzewczy wykorzystujący czynnik, stanowi doskonałą alternatywę dla węży elektrycznych i nadaje się do stosowania w miejscach, w których para technologiczna albo olej grzewczy jest łatwo dostępny. Węże takie są również stosowane w miejscach, w których stosowanie zasilania elektrycznego jest niemożliwe lub nie jest wskazane. Węże tego rodzaju również nadają się do użytkowania w strefach, w których istnieje możliwość zagrożenia wybuchem.

Czytaj również  Co to jest drobnica w transporcie? Dowiedz się!

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Najczęściej stosowane są węże stalowe lub teflonowe, chociaż można się spotkać również z innymi elementami wykonanymi na przykład z gumy. Akcesoria tego typu w wersji elektrycznej są wykonane z przewodu bazowego z końcówkami – są one odporne na ciśnienie, wysoką temperaturę i substancję, która przez nie przepływa. Oprócz tego standardowy elektryczny wąż grzewczy wyposażony jest w grzałkę i czujnik temperatury, posiada odpowiednią izolację termiczną, solidną osłonę zewnętrzną i końcową oraz kabel podłączeniowy, wtyczkę i regulator temperatury.

Wąż grzewczy wykorzystujący czynnik zamiast prądu, jest zwykle wykonany ze stali lub teflonu w oplocie, na który nawija się wąż teflonowy albo wykonany z tworzywa sztucznego. Taki przewód jest wyposażony w izolację termiczną, osłonę zewnętrzną i osłony końcowe.

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju węża zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz dostępności energii elektrycznej lub czynników grzewczych w miejscu wykonywania pracy z wykorzystaniem takich węży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *