Ukończenie studiów nie oznacza, że nie trzeba będzie się uczyć. Sytuacja na rynku wymaga konieczność dokształcania się, więc z każdym rokiem wzrasta popularność studiów podyplomowych. Jakie kierunek wybrać, by czas spędzony na studiach był opłacalny?
Dla kogo są studia podyplomowe?
Studia podyplomowe cieszą się zainteresowaniem zarówno ludzi młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, jak i tych, którzy mają na nim ugruntowaną pozycję. Inną grupę stanowią osoby po bardzo popularnych kierunkach, które decydują się na studia uzupełniające, gdyż chcą się wyróżnić wśród innych kandydatów na rynku pracy. Dzięki temu mogą się wyróżnić na rynku pracy, gdyż mają dodatkowe umiejętności. Ponadto podnoszenie kwalifikacji to zaleta kandydata na pracownika, którą cenią rekruterzy. Inwestycja w siebie i zdobywanie nowych umiejętności to dla pracodawcy informacja, że kandydat ma aktualną wiedzę i jest specjalistą w danej dziedzinie.
Jakie studia podyplomowe wybrać?
Wybór kierunku studiów podyplomowych musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwinięcie naszej kariery. Szkoda czasu i pieniędzy na naukę na kierunku, który w ogóle nie jest związany z tym, na czym się znamy – na zajęciach trudno nam będzie się skupić i zapewne nie będziemy wielu rzeczy rozumieć, co będzie wynikać po prostu z braku wiedzy. Musimy więc zastanowić się, czego oczekujemy. Kiedy będziemy to wiedzieć, przejrzymy programy interesujących nas kierunków. Nie warto bowiem decydować się na studiowanie czegoś, co później w rzeczywistości nam się nie przyda. Weźmy pod uwagę także prestiż uczelni, gdyż renomowane szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści – praktycy, których wiedza oparta jest doświadczeniu wynikającym z ich pracy zawodowej. Dzięki temu zdobędziemy informacje naprawdę nam przydatne. Porównajmy także ceny studiów, sprawdźmy, czy nie będziemy musieli wnosić dodatkowych opłat. Specjaliści radzą, by kolejne studia podyplomowe zaczynać dopiero wtedy, gdy mamy wizję tego, co chcemy w życiu robić.
Studia podyplomowe a szkolenia
Edukację na podyplomówkach mogą wspomóc różne kursy i szkolenia, co bardzo ukierunkuje nas zawodowo. Uczelnie, które prowadzą studia podyplomowe, często mają w swojej ofercie kursy uzupełniające – często są one bardzo wartościowe, gdyż koncentrują się na bardzo wyspecjalizowanej wiedzy. Rozejrzyjmy się za doraźnymi formami poszerzenia wiedzy i zdobycia kolejnego udokumentowanego doświadczenia. Bardzo cenione są certyfikaty międzynarodowych organizacji, będąc potwierdzeniem profesjonalnej wiedzy.
Studia podyplomowe to szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i kompetencji, które mogą pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Wybierzmy studia zgodne ze wykształceniem, predyspozycjami i planowaną ścieżką kariery.