Jakie konto bankowe wybrać? Zasady, którymi powinieneś się kierować

W ofertach banków odnośnie rachunków osobistych naprawdę łatwo można się pogubić. Jakie warunki proponują zatem poszczególne banki? Co jest w tym przypadku najważniejsze i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jakie konto bankowe wybrać, aby spełniało wszystkie wymagania?

Jakie konto bankowe wybrać?

Na starcie dobrze jest określić swoje wymagania wobec konta bankowego. Czy celem są przede wszystkim transakcje internetowe, a może operacje finansowe w placówkach bankowych? Obecnie niemal wszystkie banki oferują nie tylko bankowość tradycyjną, ale i elektroniczną.

Dla wielu osób przy wyborze konta bankowego (sprawdź: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto) liczy się niska cena i wygoda jego użytkowania. Ludzie, w szczególności młodzi, większość transakcji realizują samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być konto internetowe. W wielu bankach wniosek można złożyć online.

Dla tych, którzy transakcje realizują w placówkach, znacznie ma z kolei ich liczba oraz lokalizacja. Największe polskie banki dysponują setkami oddziałów w całym kraju. Posiadają ponadto sporą sieć bankomatów. Istotna jest też informacja, w jakich bankomatach gotówkę wypłacać można za darmo.

Koszty obsługi mają znaczenie

Jakie konto bankowe warto wybrać? Oczywiście liczy się tutaj koszt jego obsługi, który powinien być jak najniższy. Osoby, które na co dzień wykonują sporo przelewów powinny wybrać konto z darmowymi przelewami. W tym przypadku ma to większe znaczenie niż opłata za prowadzenie rachunku bankowego.

Czytaj również  Sklep internetowy? Jaką rolę w nim odgrywa logistyka?

Warto też sprawdzić jakie usługi, które wykraczają poza standard, oferuje bank zupełnie za darmo. Czasami opłaca się nawet wybranie konta płatnego, bo inne usługi są bezpłatne. Co ciekawe, konta bankowe często reklamowane jako darmowe, są takie, ale po spełnieniu określonych warunków. Przykładowo co miesiąc musi na nie wpływać określona suma pieniędzy. Dodatkowa opłata może być też pobierana za kartę przypisaną do rachunku bankowego.

Usługi dodatkowe

Obecnie banki oferują także realizację usług dodatkowych w ramach danego konta. Można np. otrzymywać powiadomienia SMS po zrealizowanych transakcjach. Jednak zastanawiając się jakie konto bankowe wybrać, dobrze jest sprawdzić, do jakich produktów finansowych jest dostęp za pośrednictwem ROR. Są to kredyty odnawialne w rachunku, debety, lokaty, fundusze emerytalne itd.

Co więcej, gdy bank poszukiwany jest nie tylko w celu otworzenia nowego konta, ale przede wszystkim wzięcia kredytu czy pożyczki, trzeba sprawdzić oczywiście rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To stopa procentowa, która uwzględnia nie tylko samo oprocentowanie, ale i prowizje.

Dobre Praktyki Bankowe

Podczas wybierania banku warto też sprawdzić, czy przestrzega on zasad Dobrych Praktyk Bankowych. Są to zasady określające standardy postępowania dla banków, pracowników i osób, które wykonują czynności bankowe. Stworzone zostały przez Komisję Etyki Bankowej.

Czytaj również  Nowoczesny system HRM dla placówek edukacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *