Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej?

Okazuje się, że przedsiębiorca, który chce założyć własną działalność gospodarczą musi się liczyć nie tylko z wieloma formalnościami, ale i z poniesieniem pewnych kosztów na samym starcie. Samo założenie firmy jest darmowe, ale są pewne koszty z tym związane. Jaki są zatem rzeczywiste koszty założenia firmy?

Rejestracja działalności gospodarczej

Na samym początku firmę trzeba oczywiście zarejestrować. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Rejestracja jest bezpłatna. Zakładając spółkę prawa handlowego, trzeba dodatkowo uzyskać wpis do KRS, co kosztuje 500 zł opłaty sądowej i 100 za ogłoszenie wpisu do Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/ile-kosztuje-zalozenie-firmy-faktoria

W sytuacji, gdy przedsiębiorca chce być podatnikiem VAT lub ma taki obowiązek, poza wnioskiem do CEIDG, wypełnić należy również formularz rejestracyjny VAT-R. Od roku 2015 rejestracja dla celów VAT nic nie kosztuje. Nie trzeba także uzyskiwać potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego, co kosztuje 170 złotych.

Koszty założenia firmy w praktyce

Przedsiębiorca ma siedem dni od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej na złożenie w ZUS wniosku zgłaszającego do ubezpieczenia. Również i to jest zupełnie darmowe.

Trzeba jednak pamiętać, że założenie firmy to nie tylko spełnienie wymogów formalnych. Przy okazji konieczne jest poniesienie tzw. kosztów początkowych. Największe wiążą się z działalnością gospodarczą w formie spółki. Okazuje się bowiem, że od umowy i aktu założycielskiego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Gdy umowa ma formę aktu notarialnego, podatek pobiera notariusz. Podstawą do jego obliczania jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki bądź kapitału zakładowego.

Czytaj również  Jakie konto bankowe wybrać? Zasady, którymi powinieneś się kierować

Niekiedy jednak umowę trzeba sporządzić w formie szczególnej. Tak jest w przypadku spółki partnerskiej. Wiążą się z tym dodatkowe koszty założenia firmy, gdyż należy udać się do notariusza. Przepisy określają jego maksymalne wynagrodzenie. Każdy specjalista ustala je sam – warto to sprawdzić na samym początku. Sporo zależy także od wysokości kapitału zakładowego.

Opłata za założenie konta firmowego

Gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a przy tym jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tysięcy euro, konieczne jest posiadanie firmowego rachunku bankowego. W tym przypadku opłata zależy od wybranego banku. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca. Prowizje za poszczególne operacje bywają jednak dość mocno zróżnicowane. Tymczasem wiele osób zapomina o tego rodzaju kosztach założenia firmy.

Inne koszty założenia firmy

Koszt wyrobienia pieczątki firmowego to około 30 złotych. Nie jest ona wprawdzie wymagana, ale mile widziana w wielu sytuacjach. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć kupno lub wynajem, lokalu, koszty zakupu urządzeń różnego rodzaju, koszty prowadzenia księgowości itd. W końcu miejsce pracy trzeba odpowiednio przygotować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *