Kto wybiera studia informatyczne?

Stereotypowy student informatyki to blady okularnik w lekko zakurzonym swetrze, lecz w rzeczywistości kandydaci na studia informatyczne stanowią zróżnicowaną grupę osób, które łączy marzenie o zdobyciu atrakcyjnej pracy po uzyskaniu dyplomu. Czy wiesz, kto obecnie wybiera kierunki związane z IT?

Pasjonaci i młodzi przedsiębiorcy

Pierwszą grupę osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem informatyka stanowią prawdziwi hobbyści, którzy są zawsze na bieżąco z najnowszymi technologiami, a w przerwach pomiędzy wykładami testują programy niedostępne dla niewtajemniczonych. Pasjonaci znają wszystkie tajniki kodu i nie sposób ich czymkolwiek zagiąć, a jeśli nawet doświadczą chwili zwątpienia, na drugi dzień wracają z gotowymi rozwiązaniami informatycznych dylematów. Po zakończeniu studiów najczęściej znajdują zatrudnienie w renomowanych firmach z obszaru IT, które chętnie rozwijają ich potencjał lub zakładają własne startupy i wypuszczają na rynek innowacyjne aplikacje.

Na drugim biegunie znajdują się młodzi przedsiębiorcy, którzy jeszcze podczas studiów dorabiają sobie zakładaniem stron internetowych lub tworzeniem prostych aplikacji promujących firmy w portalach społecznościowych. Dla studentów z tej grupy nauka jest punktem wyjścia do rozwijania własnej firmy, a wykładowców i kolegów z roku traktują jako cenne kontakty, które mogą im pomóc w tworzeniu biznesowych projektów. Przedsiębiorczy żacy siedzą po uszy w najnowszych zdobyczach informatyki, ponieważ widzą w nich szanse na zrealizowanie swoich ambicji związanych z utworzeniem agencji interaktywnej lub firmy działającej w obszarze IT. Podczas studiów starają się więc uzyskać jak najwięcej praktycznych informacji oraz zebrać inspiracje, które przekują we własne pomysły po otrzymaniu dyplomu.

Czytaj również  Ile kosztują i jak wyglądają studia MBA?

Ambitni, ale niezdecydowani

Trzecią grupę kandydatów stanowią natomiast osoby, które nie mają jeszcze konkretnego planu rozwoju kariery. Lubią jednak matematykę, a informatykę postrzegają jako kierunek, który da im szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy zarówno w przedsiębiorstwach, jak i administracji. Tego typu żacy wybrali studia z zakresu informatyki, ponieważ chętnie spędzają czas przed komputerem i są świadomi błyskawicznego rozwoju nowych technologii. Choć nie są jeszcze pewni, czym będą zajmować się w przyszłości, wierzą w to, że w trakcie studiowania odnajdą niszę, która zapewni im stabilną i dochodową pracę.

Jak widzisz, stereotypowy wizerunek studenta informatyki już dawno stracił na aktualności. Teraz gmachy uczelni oferujących studia na kierunku IT roją się od pasjonatów i młodych przedsiębiorców oraz żaków, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych typów studentów informatyki, o czym szybko się przekonasz, jeśli także wybierzesz ten kierunek.