Laptop czy komputer? Wady i zalety

Wielu jest zwolenników przenośnego komputera, tak samo jak zestawu PC. Każdy z nich ma inne przeznaczenie, wady i zalety. Osoba nie mająca wcześniej do czynienia z komputerem może poczuć się zakłopotana zastanawiając się nad rodzajem. Pomóżmy znaleźć największe różnice pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym.

Komputer stacjonarny

Laptop czy komputer? To pytanie zadajemy sobie od stosunkowo niedawna. Jeszcze kilka lat temu jedyną drogą wstępu do cyfrowego świata były typowe komputery stacjonarne, zwykle kupowane po pierwszej komunii lub z okazji okrągłej rocznicy urodzin dziecka, używane później przez całą rodzinę. Mama czytająca serwisy plotkarskie, Tata szukający w ogłoszeniach wymarzonego samochodu, dziecko grające w gry wideo. I tak było przez wiele lat powodując, że na myśl o komputerze wyobrażało sobie zestaw stacjonarny, z klawiatura, myszką i dużym komputerem.

Dla większości z nas w ten właśnie sposób zaczęła się ta przygoda, uzależnienie, bez którego praktycznie nie wyobrażamy sobie obecnie życia, więc zaczniemy od wad i zalet komputerów stacjonarnych.

Pierwszą i prawdopodobnie największą jest moc obliczeniowa. W danej półce cenowej komputer stacjonarny będzie posiadał dwa, trzy razy większą moc obliczeniową niż laptop, pozwalając na dużo bardziej zaawansowaną pracę np. przy projektowaniu grafiki, animacji komputerowej, edytowaniu materiałów wideo, graniu w gry komputerowe. Nawet jeżeli posiada ten sam procesor czy kartę graficzną co laptop, istotną różnice sprawia ostanie oznaczenie modelu, które najczęściej jest literką „m”, oznaczająca mobile, cechująca się niższym poborem energii, a tym samym mniejszą mocą obliczeniową.

Czytaj również  Jak wybrać telefon komórkowy w sklepie

Komputery stacjonarne mają jednak kilka wad, wśród których najbardziej oczywista to rozmiar i stacjonarność, zawarta w ich nazwie. Pozostałe to między innymi zużycie energii elektrycznej, hałas generowany przez wentylatory.

komputer PC

Laptop, nieodłączny kompan w podróży

Największą zaletą laptopów jest ich mobilność. W dobie obecnej technologii, miniaturyzacji, możemy taki komputer spakować do torby czy nawet reklamówki i zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Wymagają niewielkiej ilości miejsca do używania, mogą pracować pewną ilość czasu bez dostępu do sieci elektrycznej, a nawet jeśli skończy nam się energia zmagazynowana w akumulatorze urządzenia wystarczy nam jeden przewód i jedno gniazdko elektryczne, by kontynuować pracę.

Zwykle laptopy nie potrzebują żadnych urządzeń peryferyjnych poprzez zintegrowanie z obudową klawiatury i touchpada zastępującego myszkę, a także głośników i mikrofonu. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, aby dołączyć zewnętrzną mysz i klawiaturę, a nawet dużo większy monitor!

Jedyną wadą laptopów jest ich stosunkowo mała moc obliczeniowa oraz skłonność do łatwiejszego przegrzewania się w porównaniu do komputerów stacjonarnych, częściowo przez zwartość ich budowy, a częściowo przez używanie laptopa w różnych miejscach, w tym na zewnątrz, co powoduje zbieranie zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych obudowy i wentylatorach.