Jaka powinna być nowoczesna biblioteka szkolna? Przede wszystkim powinna być pierwszym miejscem, o którym pomyślą głodni wiedzy uczniowie. Miejscem obcowania z nowymi technologiami, rozwijania swoim zainteresowań i pożytecznego spędzania czasu w przyjaznej atmosferze. Niestety polskim bibliotekom szkolnym daleko od tego ideału.
Jak uczynić bibliotekę nowoczesną?
Biblioteka szkolna na miarę XXI wieku powinna zmierzać w stronę mediateki. To oznacza, że biblioteka nie może poprzestać na gromadzeniu tradycyjnych materiałów wspomagających edukację, czyli papierowych książek i czasopism. W zbiorach biblioteki powinny znaleźć się także materiały biblioteczne w wersji elektronicznej – ebooki i e-czasopisma. Nie może zabraknąć również wszelkiego typu multimediów, takich jak różne gry edukacyjne, wartościowe filmy, zbiory muzyczne i audiobooki. Na poziomie szkół średnich może przydać się dostęp do naukowych baz danych. Rewelacyjnym pomysłem jest zakup do biblioteki tablicy interaktywnej, która uatrakcyjni zajęcia biblioteczne dla najmłodszych. Im więcej ciekawych i różnorodnych zbiorów i atrakcji, tym łatwiej przyciągnąć uczniów do biblioteki.
Katalog on-line? Obowiązkowo!
Dobry program do biblioteki to zakup konieczny, jeśli zależy nam na stworzeniu nowoczesnego wizerunku tego miejsca. Systemy biblioteczne usprawnią codzienną i żmudną pracę bibliotekarza, polegającą na prowadzeniu bieżącej obsługi kont użytkowników – wypożyczeń i zwrotów. Ponadto zwolni bibliotekarza z obowiązku katalogowania większości książek, ponieważ będzie on mógł importować gotowe rekordy w formacie MARC21 z innych katalogów (głównie katalogu Biblioteki Narodowej). Program do biblioteki sprawi, że codzienne czynności nauczyciel-bibliotekarz wykona szybko i sprawnie, dzięki czemu zyska więcej czasu i energii do realizacji nietypowych wyzwań edukacyjnych, organizacji ciekawych zajęć i wydarzeń w bibliotece. Najlepiej, jeśli program do biblioteki pozwala na opublikowanie katalogu bibliotecznego w Internecie tak jak np. program MOL albo SOWA. Dzięki temu uczniowie będą mogli przeszukiwać zbiory ze swoich domowych komputerów, a także urządzeń mobilnych – jedynym warunkiem jest dostęp do sieci.
Bibliotekarz? Jedynie z pasją!
Nowoczesna biblioteka to także nowoczesny nauczyciel-bibliotekarz. Osoba, która nie tylko sprawnie obsłużyć zakupiony program do biblioteki, ale także będzie potrafiła zainteresować biblioteką młodego człowieka. Bibliotekarz musi działać z pasją. Prowadzić ciekawe warsztaty, pokazywać uczniom pożyteczne witryny internetowe np. WolneLektury.pl, uczyć sprawnego przeszukiwania katalogu on-line oraz internetowych baz danych, zapraszać do biblioteki ciekawych ludzi na spotkania z uczniami, organizować niebanalne wydarzenia, popularyzować literaturę i wspomagać czytelnictwo poprzez różne akcje np. tydzień ksiąg zakazach, noc w bibliotece. Uczniowie muszą czuć, że biblioteka to nie jest miejscem martwym. Idealnie, gdy bibliotekarzowi uda się uczynić bibliotekę centrum życia szkolnego.