Rodzaje klejów przemysłowych

Kleje przemysłowe zyskały ogromne uznanie w przemyśle w XX wieku. Jednakże, pierwsze wzmianki o zastosowaniu kleistej substancji do łączenia dwóch elementów sięgają aż sześć tysięcy lat wstecz. Udoskonalenie tego wynalazku zrewolucjonizowało praktycznie każdą gałąź przemysłu. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to, jakie są aktualnie najbardziej popularne rodzaje klejów przemysłowych.

Kleje rozpuszczalnikowe

Kleje rozpuszczalnikowe są doskonale znane na całym świecie. Ich nazewnictwo pochodzi od sposobu działania. Po jego nałożeniu na daną powierzchnię i połączeniu elementów klejonych poprzez dociśnięcie, ten klej przemysłowy głęboko wnika w materiał i powoduje jego lekkie rozpuszczenie. Dzięki temu, powierzchnie elementów się nawzajem przenikają. Po krótkim czasie, rozpuszczalnik w kleju przemysłowym zaczyna parować i pomiędzy elementami pozostaje jedynie trwała spoina, pozbawiona warstwy samego kleju. Najczęściej wykorzystywane są do klejenia tworzyw sztucznych.

Kleje polimerowe

Do ich produkcji wykorzystywane są polimerowe żywice. W odróżnieniu od klejów rozpuszczalnikowych, nie wnikają głęboko w materiały. Mimo tego, są one niesamowicie wytrzymałe i odporne mechanicznie. Najczęściej wykorzystywane są do przedmiotów, których nie da się łączyć klejami wnikającymi w materiał. Są to takie materiały, jak szkło czy metale. Ten klej przemysłowy jest często używany w branży budowlanej.

Czytaj również  Reklama dla małych firm. O czym należy pamiętać, decydując się na promocję marki?

Kleje mieszane

Najczęściej wykorzystywane kleje przemysłowe w branżach papierniczej, obuwniczej oraz odzieżowej. Są tworzone z połączenia żywicy oraz rozpuszczalnika, który potrafi wnikać w klejony materiał razem z żywicą. Stosuje się je do klejenia powierzchni łatwych, nie wymagających bardzo dużej lepkości.

Kleje wiecznie żywe

Klej wiecznie żywy jest również klejem przemysłowym. Wykorzystywany jest w praktycznie każdej dziedzinie życia. Działa on na podstawie wywierania nacisku na dwa, łączone ze sobą, elementy. Klej wiecznie żywy jest lepko-sprężysty, co oznacza, że elementy natychmiast się do siebie przyklejają. W jego produkcji używa się substancji, które gwarantują jego ciągłą lepkość podczas pracy. Dzięki temu, nie trzeba wykonywać żadnych przygotowań przed jego użytkiem. Warto wspomnieć, że ten rodzaj kleju przemysłowego musi być dostosowany do warunków, które panują dookoła, na przykład, wilgotności powietrza, czy temperatury. Wykorzystuje się je w branży elektronicznej, budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej, papierniczej, a nawet higienicznej (np. pieluchy dla dzieci, lub dorosłych). Produkuje się je z elastomerów, czyli polimerowych tworzyw sztucznych, lub naturalnych. Klej wiecznie żywy może zmienić swój kształt za pośrednictwem sił mechanicznych.

Kleje naturalne

Kleje naturalne nie są wykorzystywane jako kleje przemysłowe, ale warto poświęcić im chwilę. Pochodzą w zupełności od roślin, lub zwierząt i nie często nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Niestety, nie mają tak silnego działania, jak kleje syntetyczne, więc używane są stosunkowo rzadko.

Czytaj również  Kontrola dostępu – działanie i elementy