W każdej firmie trzeba prowadzić dokumentację kadrowo-płacową, a obecnie najczęściej korzysta się ze specjalnego programu komputerowego. Jednym z takich programów jest R2płatnik, który obsługuje się prosto i intuicyjnie. Potrzebny jednak jest Płatnik samouczek.
Czym jest program R2płatnik? Czy trzeba mieć Płatnik samouczek?
Płatnik to funkcjonalny program kadrowo-płacowy do prowadzenia kadr, naliczania wynagrodzenia oraz automatycznego rozliczania się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. System jest tani, można go dopasować do wielkości firmy, a instalacja jest prosta. Można w nim
prowadzić ewidencję pracowników, w której będziemy mogli importować dane z programu Płatnik ZUS. Program stworzy także spis pracujących w firmie osób, obliczy wysokość wynagrodzenia, rozliczy czas pracy oraz naliczy wynagrodzenia. Tak wiele funkcji sprawia, że obsługa programu wymaga wnikliwej nauki. Potrzebny jest więc Płatnik samouczek.
Jak działa program Płatnik? Samouczek
Przed instalacją programu trzeba sprawdzić, czy na dysku jest 600 MB wolnego miejsca. Jeśli tak, instalujemy go, pamiętając o wczytaniu licencji z płyty licencyjnej. Przy pierwszym uruchomieniu program tworzy bazę danych na serwerze SQL, więc trzeba znać nazwę i hasło serwera. Przed wprowadzaniem pracowników należy uzupełnić dane firmy. Płatnik samouczek wymaga także wpisania danych rozliczanych przez nas firm – klawisz Ins służy do wpisywania danych pracownika. W przypadku osoby zatrudnionej należy uzupełnić wszystkie jego dane, czyli adres, nazwiska, numer ubezpieczenia itd. Pierwszym etapem jest rozliczenie czasu pracy pracownika, więc należy wpisać informacje o urlopach. Następnie nalicza się wynagrodzenia i drukuje paski płac.
Płatnik samouczek – oznaczenia klawiszy i listy pracowników
Na początku pracy z programem warto poznać skróty klawiszowe, by móc szybko uzupełniać puste rubryki. Pierwszym etapem jest wpisanie we właściwym miejscu rodzaju angażu, co będzie podstawą do stworzenia umowy o pracę. Konieczne jest także wpisanie zgłoszenia do ubezpieczenia, druku rocznego rozliczenia, urzędu skarbowego oraz sposobu naliczania podatku. Dla prawidłowego działania programu trzeba także ustalić nominalne dni i godziny pracy, co umożliwi tworzenie rocznej karty pracy. Poznając Płatnik samouczek trzeba także wygenerować niezbędne przelewy z wynagrodzeń.
Czy program płatnik przygotuje rozliczenia? Płatnik – samouczek dla opornych
Obsługując program trzeba wiedzieć, że przygotuje on potrzebne raporty i zestawienia, np. rozliczenie wynagrodzeń, świadectwa pracy, roczne deklaracje PIT, zestawienia ZUS oraz wszelkie informacje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Przygotuje i wydrukuje także druk świadectwa pracy, roczne rozliczenie podatkowe PIT. Można w nim również przygotować własne wzory dokumentów, więc jeśli jest taka potrzeba, Płatnik samouczek pomoże nam opanować problemy na początku pracy z systemem.
Gromadzenie dokumentacji kadrowej to obowiązek pracodawcy, a program kadrowo-płacowy ułatwia zadanie. Płatnik samouczek jest potrzebny, by w pełni korzystać z możliwości systemu.