Sklep internetowy? Jaką rolę w nim odgrywa logistyka?

Coraz częściej prowadzimy działalność handlową przez internet. Sklep online nie potrzebuje wielkiej przestrzeni na działalność, a można oferować usługi wielu klientom. Ważne jest jednak zadbanie o logistykę dla e-commerce, gdyż klienci będą kupować u nas tylko wtedy, gdy towary będą dostępne i nie będą musieli długo oczekiwać na przesyłkę.

Jak ważna jest logistyka dla e-commerce? Zanim założymy sklep internetowy

W sytuacji, gdy otwieramy sklep internetowy, nie możemy opierać się tylko i wyłącznie na pomyśle, stworzeniu strony oraz zgromadzeniu towaru. Musimy pamiętać, że towar musi być składowany tak, by był bezpieczny, a jednocześnie łatwo dla nas dostępny , by klienci zbyt długo nie czekali na przesyłkę. Logistyka dla e-commerce to istotny element każdego przedsiębiorstwa, gdyż od tego w dużym stopniu zależy jakość naszych usług. Dlatego też, nie możemy pominąć tego faktu w planowaniu biznesu. Podstawową sprawą jest wybranie dobrego dostawcy, któremu będziemy mogli zaufać i z którym będziemy mieć dobre relacje biznesowe, oparte na otwartości i umiejętności kompromisu. Ważne jest także uzyskanie odpowiedniego poziomu obrotów, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na rabaty lub obniżenie cen prze dostawcę. Konieczne jest także umiejętne zatowarowanie – błędem jest zbyt duża ilość towaru w magazynie, co do którego nie będziemy mieli pewności, że zostanie sprzedany. Podstawą dobrej relacji z klientami jest także faktycznie informowanie o tym, kiedy towar zostanie dostarczony. Jeśli zdarzy się sytuacja, że czegoś zabraknie i dostawa się opóźni, klient również musi o tym wiedzieć. Logistyka dla e-commerce wymaga także rozsądnego podejścia do kosztów przedsięwzięcia. Oczywiście warto dbać o klienta, ale nie można tego robić kosztem swojej firmy – jeśli biznes ma zyski, można zaoferować darmową przesyłkę, ale gdy prognozy nie są optymistyczne, lepiej nie wprowadzać takich udogodnień.

Czytaj również  Program kadrowy, czyli jaki? Analizujemy niezbędne funkcjonalności

Jaki model logistyki dla e-commerce wybrać?

Przez założeniem sklep internetowego trzeba ustalić, jaki model logistyczny wybierzmy. Pierwszym z nich jest własny magazyn, którego schemat jest prosty – zamawiamy towar u sprzedawcy, wstawiamy produkty do naszego sklepu, a zamówienia realizujemy w oparciu tylko o ten towar, który właśnie mamy w magazynie. Dzięki temu klient szybko dostaje zamówione produkty, ale taki system ma też minusy, gdyś musimy mieć gotówkę, by zapłacić za towar. Inną opcją logistyki dla e-commerce jest dropshipping, gdzie sklep internetowy pełni rolę pośrednika między klientem a dystrybutorem, który zajmuje się przechowywaniem towaru, pakowaniem go i wysyłaniem do klienta. Można zdecydować się także na pseudo-just-in-time – na stronę sklepu wystawiamy wszystkie nasze towary, zaznaczając termin ich dostępności. Towar jest zamawiany u dystrybutora w chwili, kiedy klient złoży zamówienie – wydłuża to termin wysyłki i może zniechęcić klientów. W przypadku brokeringu towarowego klient zamawia u nas produkt, my składamy zamówienie u dystrybutora, a ten u producenta. Możliwy jest również extended shopping – obowiązki właściciela sklepu ograniczają się jedynie do kierowania ruchem sklepu, co oznacza, że nie mamy wpływu na cenę produktu, obsługę klienta oraz wynagrodzenie.
Logistyka dla e-commerce jest ważnym elementem prowadzenia własnego sklepu internetowego. Ma bowiem duży wpływ na to, jak szybko oraz z jakim skutkiem będą realizowane zamówienia, co jest istotne dla klientów, bez których sklep nie odniesie sukcesu.

Czytaj również  Jaki wąż grzewczy wybrać? Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *