Sklep internetowy? Jaką rolę w nim odgrywa logistyka?

Coraz częściej prowadzimy działalność handlową przez internet. Sklep online nie potrzebuje wielkiej przestrzeni na działalność, a można oferować usługi wielu klientom. Ważne jest jednak zadbanie o logistykę dla e-commerce, gdyż klienci będą kupować u nas tylko wtedy, gdy towary będą dostępne i nie będą musieli długo oczekiwać na przesyłkę.

Jak ważna jest logistyka dla e-commerce? Zanim założymy sklep internetowy

W sytuacji, gdy otwieramy sklep internetowy, nie możemy opierać się tylko i wyłącznie na pomyśle, stworzeniu strony oraz zgromadzeniu towaru. Musimy pamiętać, że towar musi być składowany tak, by był bezpieczny, a jednocześnie łatwo dla nas dostępny , by klienci zbyt długo nie czekali na przesyłkę. Logistyka dla e-commerce to istotny element każdego przedsiębiorstwa, gdyż od tego w dużym stopniu zależy jakość naszych usług. Dlatego też, nie możemy pominąć tego faktu w planowaniu biznesu. Podstawową sprawą jest wybranie dobrego dostawcy, któremu będziemy mogli zaufać i z którym będziemy mieć dobre relacje biznesowe, oparte na otwartości i umiejętności kompromisu. Ważne jest także uzyskanie odpowiedniego poziomu obrotów, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na rabaty lub obniżenie cen prze dostawcę. Konieczne jest także umiejętne zatowarowanie – błędem jest zbyt duża ilość towaru w magazynie, co do którego nie będziemy mieli pewności, że zostanie sprzedany. Podstawą dobrej relacji z klientami jest także faktycznie informowanie o tym, kiedy towar zostanie dostarczony. Jeśli zdarzy się sytuacja, że czegoś zabraknie i dostawa się opóźni, klient również musi o tym wiedzieć. Logistyka dla e-commerce wymaga także rozsądnego podejścia do kosztów przedsięwzięcia. Oczywiście warto dbać o klienta, ale nie można tego robić kosztem swojej firmy – jeśli biznes ma zyski, można zaoferować darmową przesyłkę, ale gdy prognozy nie są optymistyczne, lepiej nie wprowadzać takich udogodnień.

Czytaj również  Czym zajmuje się Performance Marketing?

Jaki model logistyki dla e-commerce wybrać?

Przez założeniem sklep internetowego trzeba ustalić, jaki model logistyczny wybierzmy. Pierwszym z nich jest własny magazyn, którego schemat jest prosty – zamawiamy towar u sprzedawcy, wstawiamy produkty do naszego sklepu, a zamówienia realizujemy w oparciu tylko o ten towar, który właśnie mamy w magazynie. Dzięki temu klient szybko dostaje zamówione produkty, ale taki system ma też minusy, gdyś musimy mieć gotówkę, by zapłacić za towar. Inną opcją logistyki dla e-commerce jest dropshipping, gdzie sklep internetowy pełni rolę pośrednika między klientem a dystrybutorem, który zajmuje się przechowywaniem towaru, pakowaniem go i wysyłaniem do klienta. Można zdecydować się także na pseudo-just-in-time – na stronę sklepu wystawiamy wszystkie nasze towary, zaznaczając termin ich dostępności. Towar jest zamawiany u dystrybutora w chwili, kiedy klient złoży zamówienie – wydłuża to termin wysyłki i może zniechęcić klientów. W przypadku brokeringu towarowego klient zamawia u nas produkt, my składamy zamówienie u dystrybutora, a ten u producenta. Możliwy jest również extended shopping – obowiązki właściciela sklepu ograniczają się jedynie do kierowania ruchem sklepu, co oznacza, że nie mamy wpływu na cenę produktu, obsługę klienta oraz wynagrodzenie.
Logistyka dla e-commerce jest ważnym elementem prowadzenia własnego sklepu internetowego. Ma bowiem duży wpływ na to, jak szybko oraz z jakim skutkiem będą realizowane zamówienia, co jest istotne dla klientów, bez których sklep nie odniesie sukcesu.

Czytaj również  Zmawianie kuriera - ważne informacje