Właściwości i zastosowanie polimeru Eva

Miękka i elastyczna podeszwa do butów, z którą wszyscy mieliśmy do czynienia, to nic innego jak popularny polimer Eva. Wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku. Używamy go zwykle zupełnie nieświadomie, a warto dowiedzieć się nieco więcej, co to za tworzywo i jakie ma właściwości.

Właściwości polimeru Eva

Polimer eva jest kopolimerem z etylenu i octanu winylu. Etylen dominuje w tym tworzywie, a octan winylu waha się od 10 do 40 %. Występują trzy różne typy, na które składa się inna ilość tego drugiego składnika. Każdy z nich wykorzystywany jest do produkcji innych materiałów. Mogą różnić się gęstością, połyskiem, miękkością i elastycznością, a niektóre nawet przypominać gumę. Tworzywo jest odporne na korozję, naprężanie, promieniowanie UV oraz dobrze znosi niższe temperatury, charakteryzuje je także duży współczynnik tarcia, stąd zastosowanie w podeszwach do butów. Jest również dopuszczone do kontaktu z żywnością. Popularność tego tworzywa związana jest również z jego niską ceną. To tanie i praktyczne tworzywo jest niezastąpione w produkcji wielu produktów, z którymi mamy na co dzień do czynienia.

Najpopularniejsze zastosowania

Jednym z podstawowych produktów wytwarzanych z tego elastycznego tworzywa są opakowania foliowe. Im niższa zawartość octanu winylu, tym polimer eva ma mniejszą gęstość, ale większy połysk, miękkość i elastyczność. Opakowania foliowe mogą więc różnić się przezroczystością i grubością. Bardzo dobre właściwości pod względem naprężania oraz duży współczynnik tarcia sprawiają, że tworzywo jest niezastąpione w produkcji obuwia. Podeszwy z tego polimeru najczęściej stosowane są przy obuwiu sportowym. Polimer eva używany jest również w produkcji różnego rodzaju zabawek edukacyjnych dla maluchów, jak miękkie puzzle, maty, które są przyjemne w dotyku, wygodne i elastyczne. Większa ilość octanu winylu pozwala wyprodukować tworzywo o znaczniejszej gęstości i grubości, które świetnie sprawdza się w piankowych i różnokolorowych zabawkach. Można je wyginać, zgniatać, a są szczególnie odporne na takie działania. Kolorowe puzzle o dużych formatach ma prawie każde dziecko w swoim domu i są w wyposażeniu każdego przedszkola. Miękkie i wygodne maty są bardzo wytrzymałe i wyjątkowo amortyzują upadki – to na nich najczęściej dzieci robią fikołki.

Czytaj również  Przydatne akcesoria biurowe

Możliwe wady polimeru Eva

Polimer eva świetnie sprawdza się w wyżej wspomnianych sytuacjach, ma jednak również pewne wady, jak i zresztą każde inne tworzywo. Charakteryzuje je słaba wytrzymałość na środki chemiczne. Różne kwasy i rozpuszczalniki bardzo łatwo mogą je uszkodzić, więc nie można ich czyścić przy pomocy wyżej wspomnianych preparatów oraz unikać kontaktu z takimi środkami. Najlepiej do ewentualnego czyszczenia używać po prostu wody z mydłem i szczotki – materiał jest przecież wytrzymały nawet na szczególnie silne tarcie. Buty sportowe z powodzeniem niektórzy piorą w pralkach nawet w wysokich temperaturach – tutaj polimer eva również się sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *