Zmawianie kuriera – ważne informacje

Posted on 19 maja, 2016 by in Biznes

Zdarza się, że nie mamy wyboru i musimy przesłać coś większego, niż zwykły list lub zamówić towar w sklepie internetowym. W dobie Internetu nie musimy już biec do urzędu pocztowego, wystarczy mieć chociażby smartfon lub laptop z dostępem do sieci. Zamawianie kuriera, który przyjedzie do naszego domu nie jest czynnością skomplikowaną. Warto mieć jednak świadomość, że klikając potwierdzenie zawarcia transakcji, zgadzamy się na skorzystanie z usługi i wszystkie tego konsekwencje. Zabrzmiało groźnie ale nie jest tak źle.

Jak zamawia się kuriera?

Zamówienie usług kurierskich możliwe jest przez Internet, telefonicznie lub osobiście. Najpopularniejsze jest jednak zamawianie za pomocą Internetu. Po pierwsze, kupując w sklepach internetowych podczas finalizowania transakcji, wybieramy opcję dotyczącą sposobu dostarczenia. W przypadku wysyłania paczki przygotowanej przez nas samych, zamówienia dokonać można na stronie brokera – drogą elektroniczną. Specjalnie w tym celu przygotowane formularze wypełnia się w kilka minut, a potem trzeba już tylko czekać na przyjazd kuriera.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim przystępując do pakowania paczki, powinniśmy zapoznać sie z regulaminem firmy kurierskiej dotyczącym sposobu pakowania. Najczęściej polecane jest używanie kartonowych opakowań, odpowiednio zabezpieczonych przed zniszczeniem i wilgocią. Istotne dla wyceny usługi są wymiary paczki i jej przybliżona waga. Firmy kurierskie najczęściej pobierają opłaty za tzw. wagę gabarytową, która stanowi iloczyn wymiarów paczki (długości, szerokości, wysokości), podzielony przez wskaźnik określony przez przewoźnika. Jeśli paczka ma zostać przesłana za granicę, konieczne będzie podane jej zawartości. Najlepiej jednak dowiedzieć się, jakie towary nie mogą być przysyłane do danego kraju, aby przesyłka nie została skonfiskowana przez służby celne. Ponadto, powinniśmy zorientować się, czy w cenę usługi wliczone jest ubezpieczenie i na jaką kwotę. Sprawdzić należy, również, czy przypadkiem firma, nie pobiera dodatkowych opłat za przyjazd kuriera w określonych godzinach lub w dni wolne od pracy. Bardzo ważny jest czas dostarczenia przesyłek, dlatego wybierając usługi kurierskie trzeba dowiedzieć się, którzy przewoźnicy zobowiązują się dostarczyć paczki najszybciej. Na koniec warto również zorientować się w ofercie usług dodatkowych proponowanych przez wybraną firmę kurierską np. dotyczących przewozu paczek ponadwymiarowych, lub przesyłek ekonomicznych.

Czytaj również  Jakie konto bankowe wybrać? Zasady, którymi powinieneś się kierować

Naturalnie dużo zależy od samego kuriera. Usługi wybierać trzeba z rozwagą, a najlepiej korzystać z brokerów lub firm kurierskich o uznanej renomie. Nie zawsze da się przewidzieć różne zdarzenia losowe, jednak firmy kurierskie są obecnie uważane za pewne i bezpieczne. W Polsce istnieje szereg regulacji prawnych (ustawy i rozporządzenia), które nie pozwalają na bezkarne działania firm przewozowych.