Plusy i minusy kredytu konsumenckiego. Dowiedz się, jak mądrze korzystać z oferty banku

Czasami chcemy kupić coś, co jest dla nas za drogie, a nie chcemy czekać do czasu, aż oszczędzimy potrzebną kwotę. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli zakup jest konieczny, rozważmy możliwość wzięcia kredytu. Właśnie po to wymyślono bowiem kredyt konsumencki oferowany przez banki. Jak mądrze korzystać z tego produktu, by nie wpaść w kłopoty?

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to pisemna umowa zawarta między konsumentem a bankiem, na podstawie której bank udostępnia klientowi określoną kwoty pieniędzy na pewien czas – przypomina Nest Bank. Obowiązkiem kredytobiorcy jest wykorzystanie otrzymanych środków zgodnie z ich przeznaczeniem, określonym warunkami umowy, a także spłata zadłużenie wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji oraz odsetek. Oznacza to, że kredyt jest zwrotny, terminowy i oprocentowany. Kredytu nie można zamiennie nazywać pożyczką, gdyż są to dwa różne produkty. Kredytu mogą udzielać wyłącznie banki, a umowy kredytowe są regulowane prawem bankowym, czyli muszą zawierać wszystkie elementy zapisane w ustawie – termin zwrotu środków, opłaty związane z udzieleniem kredytu, wysokość prowizji i odsetek.

Rodzaje kredytów. Na jakich zasadach działa kredyt konsumencki?

Najpopularniejszy i najczęściej brany kredyt konsumencki to ten konsumpcyjny, który przeznaczony jest na zaspokojenie określonych bieżących potrzeb kredytobiorcy zaciągany, np. zakup komputera, sprzętu AGD czy samochodu. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty kredytu (kapitału i odsetek) w terminie określonym w umowie. Taka analiza (ilościowa i jakościowa) jest dla banku podstawą do dalszych rozmów z klientem. W czasie analizy ilościowej bank sprawdza sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, czyli uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, media), a także obecne zadłużenie (aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty). Pod uwagę bierze się także następujące cechy – wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko oraz naszą historię kredytową.

Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać kredyt konsumencki?

Aby otrzymać kredyt konsumencki musimy przedstawić kilka dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość i zadeklarowane wcześniej uzyskiwane dochody. Bank poprosi o dowód osobisty i otrzymane od pracodawcy zaświadczenie o dochodach. Niektóre banki udzielają pożyczek na oświadczenie. Taki kredyt konsumencki bez zaświadczeń mogą otrzymać osoby ubiegające się o niewielką pożyczkę. Musimy być bardzo ostrożni, gdyż czasami banki dają kredyty licząc na to, że nie stracimy pracę. Przed podpisaniem umowy zastanówmy się, czy potrzebujemy tych pieniędzy. Pamiętajmy, że płacimy bankowi nie tylko odsetki, lecz także prowizję.

W życiu zdarzają się sytuacje, gdy pilnie trzeba coś kupić, a brakuje pieniędzy. Ratunkiem jest kredyt konsumencki, ale przed podpisaniem umowy trzeba się zastanowić, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *