Co to jest drobnica w transporcie? Dowiedz się!

Posted on 5 marca, 2020 by in Biznes

Firmy transportowe zajmują się przewożeniem różnego rodzaju ładunków. Wśród nich znajduje się również drobnica. Czym jest drobnica i jak się ją transportuje?

Czym jest drobnica?

Drobnicą, inaczej ładunkiem drobnicowym, nazywa się ogół ładunków, które posiadają postać niewielkich i stosunkowo lekkich pakunków. Aktualnie transport takich właśnie ładunków jest bardzo popularny i odbywa się on zarówno krajowo, jak również międzynarodowo.

Ładunek drobnicowy może mieć postać:
– paczek
– skrzyni
– worków
– beczek
– butli
– beli

Są to zatem ładunki o osobnych opakowaniach albo też ładunki bez opakowań, które w związku z tym wymagają również odpowiedniego transportu.

Ładunki drobnicowe są generalnie droższe w przewozie niż większe ładunki masowe, dlatego też stosuje się właściwe metody transportowania, które pozwalają na zmniejszenie kosztów oraz usprawnienie procesów. Drobnica musi być między innymi odpowiednio przygotowana do transportu, w tym przez jednostkowanie.

Jakimi drogami transportuje się drobnicę?

Gdy przewieziona ma zostać drobnica transport może odbywać się różnego rodzaju środkami transportu.

Ładunki drobnicowe mogą być transportowane:
– drogą lądową – transport drogowy, transport kolejowy
– drogą morską – statkami drobnicowcami
– drogą lotniczą – samolotami

Czytaj również  Kontrola dostępu – działanie i elementy

Rodzaj drogi transportu dobierany jest indywidualnie w zależności od celu transportu, a także oczekiwanego czasu dostawy oraz kosztów.

Jednostkowanie w transporcie drobnicowym

Aby ładunki drobnicowe były łatwiejsze w przewożeniu, przeprowadza się jednostkowanie. Co to jest?

Jednostkowaniem nazywa się tworzenie jednej jednostki ładunkowej z wielu mniejszych ładunków, w tym także ładunków drobnicowych.

Metody jednostkowania:
– paletyzacja – umieszczenie ładunków na palecie
– pakietyzacja – łączenie towarów w pakiety
– konteneryzacja – wstawienie ładunków do kontenera

Proces jednostkowania nie tylko pozwala na ułatwienie transportu, ponieważ nie należy wtedy przenosić każdej sztuki towaru osobno, ale dodatkowo zabezpiecza ładunki przed uszkodzeniem i czynnikami pogodowymi.

Jak wykonuje się transport drobnicowy?

Dla firm spedycyjnych transport drobnicy jest często większym wyzwaniem niż transport większych ładunków.

Głównym zadaniem spedytora prowadzącego usługi transportu drobnicy jest takie jego zaplanowanie, aby można było uzyskać jak najniższe koszty, a także spełnić konkretne terminy dostaw do odbiorców.

Transport mniejszej ilości drobnicy generuje większe wydatki. Wobec tego wtedy, gdy przewożona jest drobnica transport ładunków jednego klienta najczęściej łączony jest ładunkami innego klienta, aby można było zrealizować przewóz całopojazdowy.

Transport drobnicowy w Polsce

Aktualnie w Polsce działa wiele firm spedycyjnych świadczących usługi transportu ładunków drobnicowych, które mogą zapewnić swoim klientom dostęp do kompleksowych rozwiązań spedycyjnych.

Czytaj również  Rodzaje klejów przemysłowych

Adresy firm specjalizujących się w transporcie drobnicy można znaleźć przez internet.

Tu znajdziesz więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/drobnica-miedzynarodowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *