Studia MBA – wady i zalety, ile kosztują?

Szkolenia i studia MBA są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu. Wokół studiów przez lata narosło wiele mitów. Uważane są za bardzo drogie, co dla wielu osób jest barierą. Co jeszcze się o nich sądzi? Czy warto na nie iść? MBA – studia, które są przepustką do kariery czy strata czasu?

MBA. Studia Menedżerske i ich tajemnice

Menedżerskie studia MBA to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. Czym są MBA? Studia obrosły wieloma mitami i panuje przekonanie, że są odpowiednie tylko dla menedżerów najwyższego szczebla. Faktycznie są to zajęcia dla osób z kadry kierowniczej, gdyż nie można na nie iść bez przygotowania. Program jest bowiem opracowany tak, by znaczna część zajęć miała formę warsztatową. Słuchacze poznają tajniki różnych dziedzin zarządzania, na przykład księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Kandydaci na MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej, a na najbardziej prestiżowych programach obowiązuje egzamin. Preferowane są osoby, które ukończyły studia magisterskie, ale nie jest to warunek konieczny.

Czytaj również  Zarządzenie wymaganiami - klucz do sukcesu projektu

MBA – studia bez wad?

Ukończenie studiów MBA otwiera szanse na szybszy awans i większą pensję. Częściowo jest to prawda, ale osoby, które mają MBA są pracowite i ambitne, co stało się ich przepustką do sukcesu. Absolwenci kierunku są dobrymi przedsiębiorcami, ale to nie dyplom ich takimi uczynił, a ich cechy charakteru, które wytrwale rozwijają, nie załatwiało im tego MBA. Studia to zdobywanie wiedzy teoretycznej, która nigdy do końca nie przygotuje do zarządzania jakimkolwiek przedsiębiorstwem i ludźmi. Minęły czasy, kiedy dyplom ukończenia MBA był dobrym argumentem do domagania się w pracy podwyżki lub był podkładką do starania się o lepiej płatną pracę. Możemy wydać na nie bardzo dużo pieniędzy, a okaże się, że pracę czy awans dostanie osoba, która ma po prostu większe doświadczenie. MBA to spory wydatek, który nie wiadomo, czy i kiedykolwiek się zwróci. Rok najtańszych studiów w Polsce to inwestycja rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a najdroższe kursy w USA kosztują 200 tys. dolarów za dwa lata pełnowymiarowej nauki. Nie warto w nie inwestować, jeśli nie mamy kierowniczych ambicji lub po prostu źle się czujemy na takich stanowiskach.

MBA – studia drogie i czasochłonne, ale jednocześnie opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów są zazwyczaj bardzo wysokie. Musimy jednak pamiętać, że wymagają od nas wielu wyrzeczeń, a nie są gwarancją otrzymania wymarzonej pracy.

Czytaj również  Kto wybiera studia informatyczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *