Węże do klejów na gorąco. Kompletny poradnik

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przy okazji różnych prac montażowych, produkcyjnych, związanych z rękodziełem czy też naprawczych, jest klejenie. Oprócz standardowych klejów do papieru, na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty klejące przystosowane do użytkowania z pistoletami na gorąco lub z bardziej zaawansowanymi systemami hot melt. W systemach takich wykorzystywane są specjalne węże podgrzewane, które spełniają istotne zadania.

Profesjonalne węże do hot melt są akcesoriami, których zadaniem jest skuteczne roztapianie i utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury kleju. Dzięki temu klej łatwo się dozuje i zachowuje on optymalne właściwości oraz zapewnia on idealne wiązanie i tworzenie trwałych połączeń. Węże takie są dostępne w wersjach podgrzewanych elektrycznie lub wykorzystujących czynnik grzewczy, taki jak gorąca woda, olej czy też para technologiczna. Są one najczęściej produkowane ze stali, teflonu oraz gumy.

Węże w wersji elektrycznej

Elektryczne węże do hot melt to elementy, które doskonale roztapiają i umożliwiają dokładne dozowanie klejów termotopliwych. Najwyższej jakości węże wykonane w standardzie EX, zgodnym z dyrektywą ATEX obowiązującą w Unii Europejskiej, są akcesoriami, które poleca się do wielu zastosowań, w tym do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem. Dzięki przepływowi prądu, na całej długości węża utrzymywana jest odpowiednia temperatura potrzebna do zapewnienia klejowi optymalnych parametrów.

Czytaj również  Właściwości i zastosowanie polimeru Eva

Węże ogrzewane czynnikiem grzewczym

Dostępne są również specjalne węże do hot melt, które nie wykorzystują prądu tylko czynnik grzewczy, taki jak para technologiczna, olej lub gorąca woda. Akcesoria tego rodzaju stanowią świetną alternatywę dla elektrycznych węży do hot melt. Można je wykorzystywać do takich samych zastosowań co węże elektryczne. Poleca się je przede wszystkim do użytkowania w miejscach i sytuacjach, w których czynniki grzewcze są bardzo łatwo dostępne. Węże do hot melt wykorzystujące czynnik grzewczy są również jedyną rozsądną opcją w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej oraz w miejscach i sytuacjach, w których stosowanie węży elektrycznych nie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa, itp. Węże do hot melt ogrzewane specjalnym czynnikiem, podobnie jak węże elektryczne, mogą być wykorzystywane w miejscach zagrożonych wybuchem.

Inne istotne informacje na temat węży grzewczych

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji węży grzewczych jest stal lub teflon albo guma i tworzywa sztuczne. Węże elektryczne posiadają bazowy przewód z końcówkami. Sprzęt taki jest wykonany w sposób gwarantujący odporność na wysokie ciśnienie, wysoką temperaturę i przepływający klej. W wężach takich znajduje się też grzałka, czujnik temperatury, izolacja termiczna oraz osłony zewnętrzne. Nie należy zapominać o kablu zasilającym z wtyczką i regulatorze temperatury.

Węże do hot melt wykorzystujące czynnik grzewczy są zwykle wężami teflonowymi lub stalowymi, dookoła których opleciony jest wąż teflonowy albo gumowy, w którym przepływa czynnik zwiększający temperaturę. Takie akcesoria również posiadają odpowiednią izolację termiczną i osłony.

Czytaj również  Jak wysłać przesyłkę kurierem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *